Dispariţie stranie la Erevan
0Liderul partidului armean de opoziţie Timpuri Noi, Aram Karapetian, ar fi fost "răpit" de serviciile de securitate. Echipa de campanie a lui Levon Ter-Petrosian, candidatul învins la
Liderul partidului armean de opoziţie Timpuri Noi, Aram Karapetian, ar fi fost "răpit" de serviciile de securitate.
Echipa de campanie a lui Levon Ter-Petrosian, candidatul învins la Preşedinţia Armeniei, susţine că mai multe persoane mascate i-au forţat pe Karapetian şi pe însoţitorii lui să intre în maşini înmatriculate cu numere ale Serviciului armean de securitate.
După care acestea au dispărut într-o direcţie necunoscută, a mai anunţat secretarul de presă al echipei de campanie al lui Petrosian, Arman Musinian. Răpitorii au atacat cu bâte gărzile de corp ale lui Karapetian, a adăugat sursa citată.
Partidul Timpuri Noi l-a sprijinit pe Ter-Petrosian în cadrul alegerilor prezidenţiale de la 19 februarie. Karapetian a făcut apeluri în mai multe rânduri la cetăţeni să înlăture regimul actual, în cadrul manifestaţiilor opoziţiei.
Pe de altă parte, potrivit agenţiei ITAR-TASS, fostul procuror general Gagik Dzangiryan a fost arestat în cursul serii de sâmbătă.
Procuror pus sub acuzare
Potrivit unor surse din interiorul unităţii de combatere a crimei organizate din cadrul poliţiei armene, s-au primit informaţii că mai multe persoane înarmate încearcă să destabilizeze situaţia în Erevan. Ofiţerii de la crimă organizată au oprit două autoturisme în jurul orei locale 23.00. Persoanele din maşină, în care se aflau şi Dzangiryan şi fratele său, au opus rezistenţă şi au fost reţinuţi.
Dzangiryan avea asupra sa un pistol fabricat în Cehia, cu 15 cartuşe, în timp ce însoţitorii săi aveau pistoale Makarov, cartuşe şi o puşcă. Preşedintele ales al Armeniei, Robert Koharyan, a emis un decret prin care l-a demis din funcţie pe Dzangiryan şi i-a retras statutul de consilier în domeniul justiţiei. Dzangiryan a participat la mai multe manifestaţii ale opoziţiei din Armenia.