Unda numită „Sofagate“ continuă să se propage. „Deputaţii europeni cer capul lui Charles Michel“ pentru că a acceptat ca şefa CE să fie umilită de Erdogan

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Unda numită ”Sofagate” continuă să se propage, la Bruxelles. Cele mai mari două grupuri, cel al popularilor şi cel al social-democraţilor, cer să fie luată în discuţie misiunea la Ankara a preşedinţilor Comisiei şi Consiliului European pentru a se clarifica situaţia şi cer capul lui Charles Michel, vinovat că a făcut jocul preşedintelui turc.

Unda numită ”Sofagate” continuă să se propage, după ce preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi preşedintele Consiliului European, Charles Michel, s-au deplasat marţi la Ankara pentru a explora modalităţi de îmbunătăţire a relaţiilor dintre Uniunea Europeană şi Turcia. La întâlnirea cu Erdogan, lângă şeful statului turc s-a aflat un singur scaun, ocupat de Charles Michel, în timp ce preşedinta CE a fost nevoită să se aşeze pe o canapea.

Imaginile video publicate au arătat cum oficialii turci au pus-o într-o ipostază stânjenitoare pe Ursula von der Leyen. Pe imagini se observă două scaune amplasate unul lângă altul, alături de steagurile UE şi al Turciei. Când preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, şi Charles Michel s-au aşezat, preşedinta Comisiei Europene a rămas jenată în picioare. Videoclipul care o înfăţişează pe von der Leyen jenată a devenit viral, critici fiind aduse nu doar oficialilor turci, ci şi lui Charles Michel, care s-a aşezat în timp ce colega sa a rămas în picioare.

Presa şi oficialii de la Bruxelles au dezbătut intens în ultimele două zile scena de la Ankara, pe care au asociat-o cu conferinţa de presă de la începutul anului de la Moscova, când şeful diplomaţiei UE, Josep Borell, a fost umilit de omologul său rus, Serghei Lavrov.

 ”Deputaţii europeni cer capul lui Michel”, scrie La Stampa, care subliniază că ”Cele mai mari două grupuri, cel al popularilor şi cel al social-democraţilor, cer să fie luată în discuţie misiunea la Ankara a preşedinţilor Comisiei şi Consiliului European pentru a se clarifica situaţia şi cer capul lui Charles Michel, vinovat că a făcut jocul preşedintelui turc. ”Indiferent de felul în care se va soluţiona această chestiune, preşedintele turc a câştigat deja”, comentează La Stampa: ”Uniunea Europeană a căzut într-o capcană orchestrată cu măiestrie şi, după sofa-gate, rămâne divizată”.

Premierul italian Mario Draghi l-a acuzat, joi, pe preşedintele turc Tayyip Erdogan că a umilit-o pe preşedinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen, în această săptămână, şi a spus că este important să fii franc cu ”dictatorii”, afirmaţii condamnate de Ankara, transmite Reuters.

Von der Leyen şi preşedintele Consiliului European, Charles Michel, s-au întâlnit cu Erdogan marţi, la Ankara. Şefa Comisiei a fost în mod clar deranjată atunci cînd cei doi bărbaţi s-au aşezat pe singurele două scaune pregătite, ea fiind nevoită să stea pe o canapea adiacentă.

”Sunt în dezacord total cu comportamentul lui Erdogan faţă de preşedinta von der Leyen…Consider că a fost un comportament nepotrivit şi mi-a părut foarte rău pentru umilinţa suferită de von der Leyen”, a declarat Draghi reporterilor.

”Cu aceşti, haideţi să le spunem ceea ce sunt – dictatori – cu care trebuie să ne coordonăm, trebuie să fim franci atunci când ne exprimăm viziunile şi opiniile diferite”, a adăugat Draghi.

Ambasadorul italian la Ankara a fost convocat la Ministerul turc de Externe, în legătură cu comentariile premierului Draghi, a relatat agenţia turcă de presă Anadolu, iar ministrul turc de Externe Mevlut Cavusoglu a criticat remarcile.

”Condamnăm cu tărie discursul populist, inacceptabil al premierului italian numit Draghi şi comentariile nereţinute şi urâte ale acestuia referitoare la preşedintele nostru ales”, a scris Cavusoglu pe Twitter.

Joi mai devreme, Cavusoglu a declarat că aşezarea la întâlnire a fost aranjată în funcţie de solicitările UE şi de protocolul internaţional şi că Turcia este subiectul unor ”acuzaţii nedrepte”.

Preşedintele Consiliului European Charles Michel  a scris într-o postare pe Facebook că „interpretarea strictă a regulilor protocolului de către Turcia a dat naştere la o situaţie stresantă: tratamentul diferenţiat - chiar inferior - acordat preşedintelui Comisiei Europene”.  Charles Michel a spus că este „întristat de orice sugestie potrivit căreia aş fi fost indiferent faţă de pasul greşit al protocolului cu privire la Ursula”. Comisia Europeană a reacţionat „mai diplomatic” – notează BBC -, care arată că Ursula von der Leyen a precizat că se aştepta ca instituţia pe care a reprezentat-o să fie tratată cu un protocol adecvat.

Preşedinta CE a spus că a cerut echipei sale să se asigure că astfel de incidente nu se vor mai întâmpla niciodată.

Publicaţia turcă MILLIYET scrie că ”Uniunea Europeană va prezenta oferta privind ajutorul financiar pentru sprijinirea sirienilor pe care-i găzduieşte Turcia. În cadrul summit-ului liderilor de la sfârşitul lunii martie, Comisia Europeană a fost mandatată în privinţa continuării ajutorului financiar pentru Ankara”. Cotidianul turc YENI ŞAFAK notează că deşi Turcia şi-a respectat angajamentele luate în privinţa reţinerii refugiaţilor sirieni pe teritoriul său, Uniunea Europeană nu şi-a respectat angajamentele financiare faţă de Ankara.

”După decizia summit-ului UE din 25 martie şi a vizitei din Turcia a delegaţiei Uniunii, procesul de aderare la UE de peste jumătate de secol a Turciei s-a redus la zero” – este concluzia unui alt cotidian turc, Cumhuriyet. ”De acest tablou este mulţumită şi Uniunea Europeană, şi Partidul Justiţie şi Dezvoltare al preşedintelui Erdogan. Uniunea Europeană este mulţumită pentru că Turcia rămâne în afara blocului comunitar, iar preşedintele Erdogan este mulţumit să reacţioneze şi, făcând asta, să fie legitimat internaţional”.


 

Mai multe pentru tine:
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune