Monument pentru Steve Jobs în Sankt Petersburg

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Statuia lui Steve Jobs din Budapesta. FOTO: Los Angeles Times

Steve Jobs va avea un monument în Rusia. O organizaţie independentă, „Foundation for IT Progress”, se va ocupa de acest proiect şi a început deja, printr-un concurs, să strângă ideile de concept.

Pe site-ul organizaţiei se arată că monumentul poate fi orice, de la o statuie clasică, în mărime naturală, la o placă sau chiar o structură electronică, relatează „Russia Today”. „Un astfel de monument ar trebui instalat în Sankt Petersburg în memoria acestui geniu care a accelerat progresul tehnologiei”, se mai menţionează pe site-ul în cauză.

Proiectele pot fi trimise până pe 6 august, vor fi evaluate de un juriu şi câştigătorii vor fi anunţaţi pe 13 august. Juriul va fi format din specialişti în tehnologie, dar va exista şi posibilitatea de a vota online. În final, cel mai bun concept va primi ultimul model de iPad cu conexiune WiFi, locul doi se va alege cu un iPhone 4S cu o capacitate de stocare de 16 GB, iar ultimul loc va primi un iPhone 4.

Organizatorii au spus că oraşul nu este ales la întâmplare, Sankt Petersburg fiind considerat centrul tehnologic al Rusiei. Tot aici este locul de unde a început VKontakte, competitorul rusesc al Facebook. Locul exact însă n-a fost ales, asta rămâne de stabilit cu autorităţile locale după ce vor fi stabilite modelul şi dimensiunile.

Prima statuie cu Steve Jobs a apărut anul trecut, în Budapesta. Proiectul a fost susţinut de Gabor Bojar, preşedintele companiei „Graphisoft”, şi el a dorit să-şi arate astfel recunoştinţa faţă de fondatorul Apple. În Brazilia, o stradă îi poartă numele lui Steve Jobs, iar în Madrid primăria a decis să numească după el o stradă, o zonă publică sau o instituţie culturală.

Steve Jobs a fondat compania Apple împreună cu alţi doi parteneri şi compania Pixar care mai târziu a fost cumpărată de Disney. A fost acţionar majoritar la Disney şi a introdus pe piaţă produse inovatoare ca iPod, iPhone sau iPad. A plecat de la Apple în 1984, în urma unor dispute interne, a revenit la finalul anilor ‘90 şi a refăcut succesul companiei. El a murit de cancer anul trecut, în octombrie.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Scene greu de imaginat la înmormântarea contabilei din Sibiu. Ce a făcut fiica ei: „A jucat perfect rolul copilului îndurerat”
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Povestea pisicii care a ajuns primar într-un oraș din Alaska: din 1997, s-au perindat la "putere" trei feline leneșe, dar adorabile