Fotoreportaj la Otaku Festival 2014 - în mijlocul unei subculturi care şi-a adunat pasionaţii la Bucureşti

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Whitemane din World of Warcraft, interpretată de o invitată din Coreea de Sud FOTO Răzvan Băltăreţu

Weekend-ul acesta în Bucureşti are loc Otaku Festival, evenimentul celor pasionaţi de cultura japoneză, manga, anime. Tech Adevărul a fost la eveniment şi vi-l prezintă dintr-o perspectivă vizuală.

Pentru cei neiniţiaţi, cum eram şi noi, Otaku Festival pare o ciudăţenie. Vârsta nu are un minimum, dar nici un maximum. Cei care ajung aici sunt pasionaţi de cultura japoneză, dar nu numai. Se vând căni, ceaiuri, tricouri, insigne şi desene.

Fotografii de Răzvan Băltăreţu

Tot evenimentul Otaku Festival de la Bucureşti este organizat ca o mare întâlnire pentru pasionaţii acestei culturi. Anul acesta, la Universitatea Româno-Americană erau poate 2.000 de persoane pe holurile instituţiei.

Nu e numai un concurs. Au fost, evident, concursuri de de Cosplay, de Anime Music Videos (clipuri făcute de pasionaţi folosind tăieturi din anime, jocuri şi manga).

S-a bazat şi pe o perspectivă educativă, în sălile de seminar de la Universitate existând cursuri de kimono şi yukata, adică realizare de haine japoneze. ateliere de desenat crochiuri, ateliere de avioane, peruci sau Lego. Nu conta vârsta, lumea era interesată de acest domeniu.

O subcultură la marginea Bucureştiului, în spatele Romexpo, îşi adună pasionaţii pentru discuţii sau pur şi simplu pentru a se întâlni unii cu alţii. Pe holuri umblă copii, adolescenţi sau oameni maturi. Există jocuri vintage, Lego sau conferinţe.

De asemenea, invitaţi speciali din Japonia le arată pasionaţilor cum ar trebui să se îmbrace pentru a arăta ca personajele favorite.

MiYo din Coreea a venit pentru prima dată la o convenţie din Europa. Ochii ei roşii, costumul sexualizat îi atrăgeau pe participanţi. Ea interpreta personajul Whitemane din World of Warcraft.

Ce e Otaku? Termenul vine din limba japoneză şi desemnează persoanele pasionate de anime şi manga.

Termenul a fost popularizat de Akio Nakamori în eseul său din 1983, numit Manga Burikko.

Deşi iniţial a fost folosit ca un termen peiorativ, în ultimii ani din ce în ce mai mulţi oameni se identifică în această subcultură.

Potrivit unui studiu realizat în 2005, Otaku se împarte în 12 categorii ale aceleiaşi subculturi. Impactul economic al culturii acesteia este de 18 miliarde de dolari pe an.

Cum a apărut Otaku? Cultura japoneză se împarte în caste, în structuri sociale clare, dar cluburile bazate pe interese comune nu sunt aşa. Otaku a devenit un astfel de club.

Cei care nu aveau succes din punct de vedere social, se concentrau pe interesele lor chiar şi la maturitate.

Cine sunt cei care sunt în grupurile numite generic Otaku? Otaku e o pasiune. Ea poate fi pentru anime sau manga, pentru coslay (să te îmbraci ca personajele favorite) sau pentru jocuri video vintage. În Japonia, Otaku sunt i cei care au pasiuni pentru trenuri, acei trainspotteri din cultura occidentală. 

[<a href="//storify.com/vladandriescu3/gaming" target="_blank">View the story "Gaming" on Storify</a>]

Mai multe pentru tine:
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”