Abonamentele la telefonie vor depăşi populaţia lumii în 2015

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cel mai nou studiu Ericsson Mobility Report arată pentru prima dată că numărul de dispozitive mobile M2M va creşte de 3-4 ori până în 2019, comparativ cu cele 200 de milioane de dispozitive care existau la finalul anului 2013.

Deşi majoritatea dispozitivelor mobile M2M funcţionează acum în reţele GSM, se preconizează că până în 2016 acestea vor folosi preponderent reţele 3G/4G.

„Observăm o creştere rapidă a conexiunilor mobile M2M,” a declarat Rima Qureshi, Senior Vice President and Chief Strategy Officer, Ericsson. „În timp, serviciile mobile pentru M2M şi aplicaţiile dedicate, spre exemplu, sistemelor inteligente de transport, vor trebui să aibă un timp de răspuns foarte scurt pentru a fi eficiente. Până în 2019, estimăm că peste 20% dintre dispozitivele mobile M2M vor beneficia de abonamente LTE. De asemenea, Ericsson preconizează că noile aplicaţii dedicate device-to-device (D2D) şi M2M vor fi un element cheie pentru reţelele 5G.”

2015: abonamentele pentru serviciile de telefonie mobilă vor depăşi ca număr populaţia lumii

Anul viitor, numărul total de abonamente pentru serviciile de telefonie mobilă vor depăşi ca număr populaţia lumii. Acestea au crescut cu 7% de la an la an – numai în trimestrul întâi al anului 2014 au crescut cu 120 de milioane de abonamente. Numărul abonamentelor de broadband mobil au continuat să crească şi vor atinge cifra de 7,6 miliarde până la sfârşitul anului 2019, reprezentând peste 80% din numărul total de abonamente pentru serviciile de telefonie mobilă. 

2016: smartphone-urile vor depăşi ca număr telefoanele mobile clasice

În doi ani, numărul de abonamente pentru smartphone-uri va depăşi cel pentru telefoanele mobile clasice, iar în 2019, acesta va atinge cifra de 5,6 miliarde. În Europa, numărul de abonamente pentru smartphone-uri va ajunge la 765 de milioane în 2019, depăşind populaţia continentului.

65% dintre toate telefoanele vândute în primul trimestru al anului 2014 au fost smartphone-uri. Prin comparaţie cu utilizatorul actual de smartphone, cel din 2019 va consuma aproximativ de patru ori mai multe date mobile pe lună. Acest lucru va contribui la creşterea de 10 ori a traficului de date între 2013-2019.

„Evoluţia conexiunilor M2M şi creşterea de 10 ori a traficului de date mobile va întări importanţa performanţei reţelelor, gestionarea complexităţii acestora şi maximizarea experienţei utilizatorilor. La rândul lor, acestea vor pune presiune şi mai mare pe sistemele de operaţiuni şi de suport de business.

2019: Diferenţă semnificativă la nivel de continente pentru abonamentele 4G/LTE

În 2019, reţelele LTE vor acoperi 80% din populaţia Europei, dar numai 30% dintre europeni vor avea abonamente pentru LTE, comparativ cu 85% în America de Nord. Chiar şi în Europa vor exista diferenţe mari între Europa de Vest şi Europa Centrală şi de Est. În Asia de Nord-Est, reţelele LTE vor acoperi 95% din populaţie până în 2019, iar 45% dintre aceştia vor avea şi abonamente pentru LTE. Tot până atunci, China va atinge cifra de 700 de milioane de abonamente pentru LTE, reprezentând peste 25% din numărul total de abonamente LTE la nivel global. 

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Cine este Cristian Rizea, cel din cauza căruia Dan Capatos ar fi fost dat afară de la Antena Stars. Fostul politician a fost implicat în mai multe scandaluri
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Viața plină de suspans a Sorinei Docuz. Cum l-a sedus pe Negoiță și cum a ajuns protejata lui Ciolacu. A pozat în sânii goi la 16 ani, pentru revista FHM