Staţia spaţială chineză a reintrat în atmosfera terestră şi s-a dezintegrat deasupra Oceanului Pacific

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Staţia spaţială chineză Tiangong-1 a reintrat luni, în jurul orei 3.00 a României, în atmosfera terestră şi s-a dezintegrat deasupra Oceanului Pacific, potrivit New York Times.

Dezintegrarea ei a fost înregistrată când staţiile radar nu au mai detectat staţia. Nu au fost raportate stricăciuni sau răniţi. Posibilitatea ca resturile ei să fi provocat astfel de probleme este mică, dar nu zero.

Staţia spaţială s-ar fi dezintegrat la nordvest de Tahiti, a scris Jonathan McDowell, cercetător la Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, pe Twitter. Zona respectivă se află la nord de Cimitirul Navelor Spaţiale, cum este numită regiunea izolată din Oceanul Pacific unde, de regulă, se prăbuşesc resturile unor astfel de materiale.

Era aşteptat de mai multe săptămâni ca Tiangong-1 să revină în atmosfera terestră. Chinezii au pierdut controlul asupra ei în urmă cu doi ani, astfel, că nu puteau controla dezintegrarea ei în mijlocul oceanului. 

China a lansat Tiangong-1 („palatul divin”, n.r.) în 2011. Două echipe chineze de astronauţi au vizitat-o - prima, pentru 11 zile, a doua, pentru 13 zile.

În martie 2016, China a anunţat că legătura cu staţia spaţială a fost întreruptă, însă autorităţile nu au dat detalii. 

Mai multe pentru tine:
România a încasat deja despăgubirile pentru tezaurul dacic furat în Olanda. Ce se întâmplă dacă artefactele sunt găsite
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Bujduveanu: Cea mai bună opţiune pentru Primăria Capitalei, „un candidat comun al coaliţiei”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”