Primul fond regional cinematografic din România va fi lansat în aprilie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Transilvania Film Fund (TFF), primul fond regional din România destinat producţiei de film, va fi lansat în luna aprilie, la Cluj-Napoca, cu un buget anual de 113.000 de dolari.

Proiectul este conceput pentru a atrage cineaştii în regiunea nord-vestică a României, la Cluj-Napoca, oraşul unde se desfăşoară anual Festivalul Internaţional de Film Transilvania (TIFF). Fondul va fi folosit pentru a sprijini filme locale şi coproducţii internaţionale, programe de formare şi crearea unei comisii de film.

Primul fond regional din România destinat producţiei de film este creat pe modelul unor fonduri internaţionale similare. Transilvania Film Fund îşi propune să transforme Clujul într-un centru de producţie major în această parte a Europei, să atragă producătorii străini şi români şi să contribuie la dezvoltarea resurselor locale şi a specialiştilor în cinematografie, informează un comunicat remis Mediafax.

Fondul este dezvoltat în contextul în care la Cluj va fi inaugurat, în următorii ani, un Centru Regional pentru Industrii Creative, ce va cuprinde şi un studio de film. Prin intermediul Transilvania Film Fund, în baza unui concurs de proiecte, vor fi acordate stimulente financiare producătorilor care aleg să filmeze în judeţul Cluj, folosind resurse şi specialişti locali şi contribuind astfel la dezvoltarea unor profesionişti în domenii precum: imagine, scenografie, costume şi efecte speciale. Totodată, TFF va sprijini proiectele cineaştilor locali. Astfel, Clujul va fi prezentat industriei internaţionale de film ca o alternativă la oraşele care oferă deja astfel de stimulente.

Proiectul-pilot, destinat exclusiv scurtmetrajelor şi documentarelor realizate de cineaşti din Cluj, a fost testat la ediţia din 2014 a Festivalului Internaţional de Film Transilvania. Ideea fondului a fost iniţiată de preşedintele festivalului, Tudor Giurgiu, şi a fost dezbătută la TIFF încă din 2010, în cadrul unui panel dedicat finanţărilor regionale.

"Eu sunt convins că oraşul poate deveni în 10 ani un al doilea important centru de producţie media şi de producţie cinematografică - festivalul e doar o platformă pentru asta. Vom începe să facem filme în regiunea Cluj şi să spargem monopolul Bucureştiului", a declarat Tudor Giurgiu.


FOTO: Nicu Cherciu

Proiectul este implementat de managerul Cristian Hordilă, împreună cu partenerii TFF: primăria Cluj-Napoca, Universitatea "Babeş-Bolyai", prin Facultatea de Teatru şi Televiziune, Universitatea Sapientia, prin Facultatea de Ştiinţe şi Arte, şi Mircea Suciu, managing partner la DSG. Zecile de absolvenţi ai acestor instituţii vor avea, astfel, şansa de a lucra în domeniul pe care şi l-au ales şi îşi vor putea dezvolta o carieră în industria filmului la nivel local.

"Vom susţine filme de lungmetraj, scurtmetraje, documentare şi iniţiative de dezvoltare profesională. Realizatorii de film vor fi invitaţi să depună proiecte şi să câştige finanţările oferite, pe baza selecţiei efectuate de un juriu. Credem însă că principalul câştigător va fi Clujul. Până acum, eram un oraş cunoscut pentru apetitul său de consumator de filme, dar avem şansa să devenim un centru de producţie, ceea ce se traduce prin locuri de muncă, dezvoltarea industriei cinematografice şi a vieţii artistice", a spus Cristian Hordilă, managerul Transilvania Film Fund.

Proiectul a atras deja atenţia comunităţii internaţionale de profil. În 2014, Transilvania Film Fund a fost unul dintre cele opt proiecte cu potenţial selectate la cea de-a doua ediţie a SOFA School of Film Agents, un program unic prin intermediul căruia cineaşti proveniţi din anumite regiuni (Europa de Est, Germania, Grecia, Asia Centrală şi republicile din Caucaz) primesc suport şi consiliere din partea unor profesionişti, pe proiecte care pot schimba faţa cinematografiei europene.

Detalii despre liniile de finanţare şi regulamentul complet vor fi publicate în această primăvară. 

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cum scapi de mirosul de umezeală din casă. Soluții simple pentru un aer proaspăt și sănătos
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Povestea pisicii care a ajuns primar într-un oraș din Alaska: din 1997, s-au perindat la "putere" trei feline leneșe, dar adorabile
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent