100 de cărţi fundamentale

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cele o sută de opere fundamentale ale literaturii universale vor apărea, din 13 noiembrie, în fiecare joi, împreună cu ziarul “Adevărul”, la un preţ de numai 9,99 lei volumul. Aceasta este oferta de lux a Editurii Adevărul care îşi propune ca o sută de titluri, cele mai cunoscute, din literatura universală să poată ajunge în biblioteca oricărui cititor, în schimbul unui preţ foarte mic.

Şi cum cărţile au devenit de mult, în societatea de consum, obiecte extrem de costisitoare, “Adevărul” s-a mai gândit la ceva: la o calitate ridicată a cărţilor, în ciuda preţului scăzut.

Toate aceste volume vor fi legate în piele ecologică, vor avea semne de carte din mătase, iar textele vor fi tipărite într-o prezentare grafică elegantă.

Primele două volume vor fi gratuite

Pe lângă confortul de a putea achiziţiona autori grei ai literaturii, în cele mai bune traduceri, la un preţ modic, iubitorii de carte vor mai avea parte de o supriză: primele două volume – “Notre Dame de Paris” de Victor Hugo şi volumul întâi al romanului “Marile Speranţe” de Charles Dickens - vor fi oferite gratuit, împreună cu ziarul "Adevărul", în zilele de 13 respectiv, 20 noiembrie 2008.

E o ocazie unică pentru consumatorii de literatură să-şi construiască biblioteca pe care şi-o doresc.

De la Tolstoi la Mark Twain

Mai mult decât atât, cu ziarul “Adevărul” poţi să-ţi faci o bibliotecă pentru toţi membrii familiei, pentru că cele o sută de titluri acoperă vârfurile tuturor stilurilor literare.

Iată numai câţiva din autorii străini şi operele care aşteaptă să fie cumpărate: Lev Tolstoi, cu “Anna Karenina”, Gustave Flaubert, cu “Doamna Bovary”, Jack London, cu “Chemarea străbunilor”, Emily Bronte, cu “La răscruce de vânturi”, Henri Charriere, cu două volume din opera “Papillon”, şi multe alte surprize din literatura universală.

Nici cărţile adresate celor mai tineri nu lipsesc din Colecţia Adevărul, aşa cum sunt vestitele "Cărţi ale junglei" de Rudy-ard Kipling. Iar literatura de aventură de tipul celei semnate de Sven Hassel (cu "Gestapo") vine în completarea devoratorilor de romane cu eroi.

Greii literaturii române

Alături de ele, Editura Adevărul va pune la dispoziţia cititorilor mari romane din beletristica românească, precum “Ion” de Liviu Rebreanu sau “Mara” de Ioan Slavici.

Mai multe pentru tine:
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Cum arată locuința unui nepalez care a muncit 4 ani în România. Reacția românilor la imaginile de la revenirea acasă
„E moarte lentă”. Românul care și-a dat demisia de la Amazon: „Am clacat psihic, m-a terminat. Am plecat”
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!