Indianul Ford Ka+ atacă Dacia Sandero

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Adio, Ka! Ford renunţă la micuţul Ka, care a fost dezvoltat pe o platformă comună cu Fiat 500, şi, atras de succesul low-cost-urilor pe piaţa europeană, propune un Fiesta ”accesibil”. Botezat Ford Ka+, modelul cu o caroserie în cinci uşi va fi produs în India şi va fi poziţionat sub Fiesta, în ceea ce priveşte preţul şi dotările, vizând direct Dacia Sandero şi Kia Rio, conform responsabililor Ford.

Ka+ este comercializat în India sub numele de Figo, însă maşina pentru Europa nu este aceeaşi. A fost revizuită şi dotată corespunător, pentru a fi conformă normelor europene şi a nu mai avea problemele de calitate întâmpinate acum câţiva ani când, la fel, Ford s-a hotărât peste noapte să vândă crossover-ul Ecosport făcut în India pe ”bătrânul continent”.

AFLĂ totul despre Ford Ka+ pe Viteze.ro

Mai multe pentru tine:
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Prințul William răbufnește: ”Mi-am pierdut calmul”. N-a mai rezistat și a mărturisit la Premiile BAFTA
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
AUDIO. Înregistrare șocantă cu Ion Duvac, membru în Colegiul Psihologilor. Îi cere pacientei să facă o poză cu vaginul: „Ia dă-ți tu voie să vedem ce-i cu păsărica ta”
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”