Indian Wells: Simona Halep joacă în sferturi împotriva croatei Martici. Scorul meciurilor directe e egal

0
Petra Martic, 27 de ani

Liderul mondial Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells pentru a patra oară în ultimii cinci ani.

După victoria din optimi, Halep va evolua cu croata Petra Martici, locul 51 WTA, care a învins-o, tot marţi, cu 6-3, 7-6 (4), pe jucătoarea cehă de 18 ani Marketa Vondrousova, locul 54 WTA. Simona Halep şi Petra Martici sunt la egalitate la întâlnirile directe, 1-1, dar partidele sunt din 2015 (victorie Halep) şi 2011.

Până la meciul cu Vondrousova, Martici le-a mai bătut pe Jelena Ostapenko şi pe Tatjana Maria.

Calificarea în sferturi este recompensată la Indian Wells cu un premiu de 167.195 de puncte WTA şi cu 215 puncte WTA.