Răzvan Marin: Dacă noi continuam cum am început prima repriză scorul lua proporţii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fotbalistul echipei naţionale a României, Răzvan Marin, a declarat, marţi seara, că victoria cu 2-1 din meciul cu Belarus, din preliminariile EURO 2024, a fost una muncită, subliniind faptul că el şi colegii săi şi-au îngreunat singuri jocul în repriza a doua.

Răzvan Marin. Foto: Arhiva Adevărul

"A fost o victorie grea, o victorie muncită. Din păcate ne-am îngreunat singuri jocul în repriza a doua. Dacă noi continuam cum am început prima repriză scorul lua proporţii. Din păcate am suferit, dar până la urmă am luat cele trei puncte. Reprizele au fost diferite, în prima am reuşit ceea ce ne-am propus, însă în a doua n-am mai pus presiune pe ei. Dar importante sunt cele trei puncte. Putem spune că ne-am îndeplinit obiectivul după primele două meciuri, dar jocul nu cred că ne mulţumeşte, mai ales în repriza secundă cu Belarus. Trebuie să mergem cu o altă mentalitate la meciurile cu cei din Kosovo şi Elveţia dacă vrem să facem puncte. Vrem să acumulăm în continuare puncte pentru că la final vrem să fim în Germania", a afirmat mijlocaşul.

"Noi ne-am dorit din toată inima să începem cu dreptul. Nu ştiu dacă s-a mai început o campanie, cel puţin de când sunt eu, cu 6 puncte. Într-adevăr, poate că am jucat şi cu cele mai slab cotate echipe din această grupă. Dar am luat 6 puncte şi asta contează.Pentru noi normal că e bine egalul din celălalt meci (n.r. - Kosovo - Andorra scor 1-1)... Andorra va încurca multe echipe în această grupă, are un joc incomod şi este foarte agresivă", a adăugat el.

Răzvan Marin speră ca naţionala să obţină cel puţin 4 puncte din următoarele două partide, cu Kosovo şi Elveţia. "Nu ne relaxăm acum, ne vom relaxa când vom ajunge în Germania. În mare, după dubla din iunie, cu Kosovo şi Elveţia, ne vom da seama unde suntem. Să scoatem cel puţin 4 puncte... Deşi eu sunt încrezător şi cu Elveţia", a precizat Marin.

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Belarus cu scorul de 2-1 (2-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024. România şi-a îndeplinit obiectivul pentru această primă fereastră a preliminariilor, obţinerea a şase puncte din două partide, după 2-0 cu Andorra. După două etape, Elveţia şi România ocupă primele poziţii în clasamentul Grupei I, cu câte 6 puncte, urmate de Kosovo, 2 puncte, Andorra şi Israel, cu câte 1 punct şi Belarus, cu 0 puncte.  

Mai multe pentru tine:
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Ce a pățit un vlogger danez în timp ce făcea autostopul la noi în țară: „Tot ce ați auzit despre România e greșit”
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Bill Gates recunoaște aventuri amoroase cu două rusoaice și își cere scuze angajaților pentru legăturile cu Epstein
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Mare amatoare de senzații tari, o actriță de top s-a lăsat „biciuită până la extaz”. Confesiunile ei ne fac să ne înfiorăm!