Anunţul momentului în fotbalul românesc: „Vrem 10% din capacitatea stadionului!“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Şefii fotbalului românesc au pus pe masa Ministerului Sănătăţii un proiect pentru ca, din luna iulie, meciurile din Liga 1 să fie din nou deschise spectatorilor.

În weekend, Liga 1 face un prim pas logic în contextul actual al fotbalului din Europa, reluând meciurile, cu etapa a treia din play-off şi play-out, însă cu tribunele goale. Totuşi, şefii sportului rege se gândesc deja la pasul doi, motiv pentru care Federaţia Română de Fotbal şi Liga Profesionistă de Fotbal au discutat marţi cu reprezentanţii Ministerului Sănătăţii despre condiţiile în care fanii vor putea reveni pe stadioane pentru meciurile decisive ale sezonului 2019/2020.

Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a fost categoric. „Nu susţinem ca 500 de spectatori să fie pe stadion, vrem 10% din capacitatea stadioanelor, în baza unui protocol foarte bine stabilit. La fiecare loc ocupat, vei avea 12 locuri lăsate libere. Biletul nu va fi cumpărat de la stadion, ci printr-un sistem electronic şi va fi printat acasă. Noi oferim sprijinul, iar prioritatea noastră e asigurarea celor mai bune condiţii! Nu vrem ca 500 de fani să fie la un loc. Şi partea de mâncare şi de băuturi de pe stadion e foarte bine reglementată”, a declarat Burleanu, potrivit sport.ro.

Secretarul general al LPF, Justin Ştefan, a detaliat, pentru sursa citată, varianta agreată de ambele foruri decidente din fotbalul românesc: „FRF a venit cu o propunere interesantă. 10% din capacitatea stadionului să fie cu spectatori, care pot avea acces la meciuri. Există doctori, epidemiologi, care vor avea un punct de vedere. Dacă te raportezi la Arena Naţională, ai totuşi 5.000 de fani, e un număr rezonabil.“

Liga 1 se reia vineri, 12 iunie, de la ora 20.00, cu partida dintre CS Universitatea Craiova şi FC Botoşani. Până la întreruperea Ligii 1, datele culese de site-ul lpf2.ro arată că, detaşat, CS U Craiova era lider în ceea ce priveşte numărul de spectatori aduşi la meciuri, însă pentru o echipă precum FCSB, dacă aceasta ar juca pe Arena Naţională cu 5.000 de oameni, ar fi aproape de media scoasă de-a lungul sezonului.

Media numărului de spectatori la întreruperea Ligii 1



*Sursă captură foto: lpf2.ro
 

Mai multe pentru tine:
Gestul șocant al Marianei Moculescu față de Horia Moculescu, chiar când acesta se afla pe patul de moarte: „Solicit să fie interzis!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
„M-a lovit atât de puternic”! Celebra vedetă face dezvăluiri cutremurătoare la 53 de ani
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană