Ana Maria Brânză, în finala competiţiei de sabie

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ana Maria Brânză s-a calificat în finala competiţiei de sabie, după ce a învins-o pe unguroaica Ildiko Mincza-Nebald, cu scorul de 15-14. În semifinală a învins-o pe rusoaica Liubov

Ana Maria Brânză s-a calificat în finala competiţiei de sabie, după ce a învins-o pe unguroaica Ildiko Mincza-Nebald, cu scorul de 15-14.

În semifinală a învins-o pe rusoaica Liubov Shutova, scor 15-13, iar în optimi, Brânză a învins-o pe M. Harada din Japonia, cu scorul de 15-11.

România a obţinut de trei ori medalia de aur la olimpiadă la sabie prin Ion Drâmbă (1968), Laura Badea (1996) şi Mihai Covaliu (2000).