A murit Doris Day: actriţa şi interpreta hit-ului „Que Sera, Sera“ avea 97 de ani

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Legendara actriţă şi cântăreaţă americană Doris Day, care a lansat şi hit-ul „Que Sera, Sera“, a murit la vârsta de 97 de ani, potrivit unui anunţ făcut de fundaţia sa.

Legenda Hollywood-ului Doris Day a murit. Tristul anunţ a fost făcut de reprezentanţii fundaţiei caritabile înfiinţată de vedetă pentru ajutorarea animalelor fără stăpân.

Potrivit declaraţiei, actriţa a fost înconjurată de familie şi prieteni în ultimele sale clipe, iar cauza morţii a fost o pneumonie severă. 

„Se afla într-o formă fizică foarte bună pentru vârsta ei, însă recent a contractat un virus şi, în cele din urmă, a fost doborâtă de o pneumonie severă“, se arată în comunicatul fundaţiei. 

Născută pe 3 aprilie 1922 în Ohio, Doris Mary Ann Kappelhoff a fost iniţial cântăreaţă de pop şi jazz şi dansatoare. La vârsta de 19 ani a semnat un contract care a dus-o la Hollywood, însă un accident a împiedicat-o să îşi continue cariera de dansatoare. Astfel, ea s-a dedicat filmului şi muzicii, devenind rapid un simbol al Hollywood-ului anilor '60. 

Nominalizată la Oscar pentru rolul principal din „Pillow Talk“ (1959), palmaresul ei cuprinde, între altele, trei Globuri de Aur, un trofeu onorific Cecil B. DeMille, dar şi o stea pe Hollywood Walk of Fame, potrivit News.ro.

A fost colegă de platou cu Jack Carson, Richard Harris, Frank Sinatra, James Stewart şi Cary Grant, iar alături de Rock Hudson a format unul dintre cele mai de succes cupluri de pe marile ecrane în anii ’50 şi ’60. 

Una dintre cele mai prolifice actriţe, Doris Day a jucat în peste 40 de filme artistice şi de televiziune, retrăgându-se la jumătatea anilor 1970, după încheierea „The Doris Day Show“.

Day a jucat şi în filmul lui Hitchcock „The Man Who Knew Too Much (1956)“, în care a interpretat şi două cântece - „We'll Love Again“ şi hit-ul „Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)“, care i-a adus şi un premiu Oscar. 

Cântece interpretate de ea au fost folosite în seriale precum „Gilmore Girls“, „Mad Men“ şi „Six Feet Under“ şi în lungmetraje ca „Girl, Interrupted“, „Mona Lisa Smile“ şi „I, Tonya“.

   

   

Mai multe pentru tine:
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Povestea pisicii care a ajuns primar într-un oraș din Alaska: din 1997, s-au perindat la "putere" trei feline leneșe, dar adorabile
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Tragedie într-o stațiune de schi. Un copil de cinci ani a murit după ce a rămas prins într-un travelator aflat în funcțiune
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cum scapi de mirosul de umezeală din casă. Soluții simple pentru un aer proaspăt și sănătos
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare