Topul celor mai bine plătite femei din muzică: cine a reuşit să o detroneze pe Beyonce

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Beyonce a fost anul trecut în fruntea clasamentului Forbes FOTO Guliver/Getty Images

Revista Forbes a realizat topul celor mai bine plătite femei din lume, din industria muzicală, pentru anul 2018. Clasamentul a fost întocmit în funcţie de cifrele pentru veniturile din perioada 1 iunie 2017 - 1 iunie 2018.

În 2015, cântăreaţa americană Katy Perry (34 de ani) a apărut pe coperta Forbes după ce a câştigat 135 de milioane de dolari într-un singur an. „Nu cred că este o bombă cu ceas cariera mea. Nu simt ca şi când pentru totdeauna am să mă întreţin din show-uri“, declara ea. 

Trei ani mai tarziu, Perry a dovedit că avea dreptate: Ea este cel mai bine plătită femeie din muzică, având încasări în valoare de 83 de milioane de dolari în timpul perioadei în care s-a făcut monitorizarea. 

Unul dintre cele mai grele nume de pe listă, Perry a avut 80 de evenimente în perioada în care Forbes a făcut monitorizarea, cu o sumă de peste 1 milion de dolari pe noapte. Astfel, Katy Perry reuşeşte să-i fure coroana reginei Beyonce, care anul trecut ocupa primul loc cu 105 milioane de dolari, iar acum a coborât pe locul trei.  

Taylor Swift (28 de ani) ocupă locul doi în top, cu 80 de milioane de dolari. Superstarul a dispărut din social media anul trecut, înainte de a reveni cu lansarea noului album „Reputation“, care a vândut două milioane de exemplare în întreaga lume în prima săptămână. 

Beyoncé (37 de ani) se află pe locul trei, câştigând 60 de milioane de dolari. După ce ea şi soţul Jay-Z (48 de ani) au devenit părinţii gemenilor Rumi şi Sir în iunie 2017, „regina Be“, cum este supranumită, a avut un an liniştit, după standardele ei, până când a avut în primăvară o interpretare inedită la Coachella şi a lansat un album cu Jay-Z în iunie. 

„Nu sunt niciodată suficient de mulţumită. N-am întâlnit pe nimeni care lucrează mai mult decât mine în industria mea“, declara ea pentru Forbes. 

Bineînţeles, muzica nu este singura modalitate prin care aceşti artişti fac bani. Lady Gaga a adăugat filmul „A Star is Born“ la CV-ul său în acest an, mulţumită unui turneu, alături de Bradley Cooper, apreciat de critici. Rihanna încasează venituri şi de la Fenty Beauty şi Savage Lingerie şi, deşi nu a fost în turneu din 2016, Rihanna rămâne în ochii publicului, jucând roluri în filme precum „Ocean's 8“.

Cifrele sunt pentru veniturile din perioada 1 iunie 2017şi  până la 1 iunie 2018.

Iată topul celor mai bine plătite femei din industria muzicală, conform Forbes:

1. Katy Perry (83 de milioane de dolari)

2. Taylor Swift (80 de milioane de dolari)

3. Beyoncé (60 de milioane de dolari)

4. Pink (52 de milioane de dolari)

5. Lady Gaga (50 de milioane de dolari)

6. Jennifer Lopez (47 de milioane de dolari)

 

7. Rihanna (37,5 de milioane de dolari)

8. Helene Fischer (32 de milioane de dolari)

9. Celine Dion (31 de milioane de dolari)

10. Britney Spears (30 de milioane de dolari)

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cum scapi de mirosul de umezeală din casă. Soluții simple pentru un aer proaspăt și sănătos
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”
Povestea pisicii care a ajuns primar într-un oraș din Alaska: din 1997, s-au perindat la "putere" trei feline leneșe, dar adorabile
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent