Prince se alătură artiştilor care îşi anulează turneele în Europa, după atentatele de la Paris

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Prince a anulat două show-uri pe care le avea programate la începutul lunii decembrie la Palais Garnier din Paris FOTO GettyImages/Gulliver

Cântăreţul Prince s-a alăturat trupei irlandeze U2, grupului american Foo Fighters şi altor artişti de renume care au luat decizia de a-şi anula concertele din Franţa şi din restul Europei, în urma atentatelor teroriste comise vineri, la Paris, informează Reuters, citat de Mediafax.

Administratorii sălii de concerte Konzerthaus din Viena au anunţat că Prince nu va susţine show-ul pe care îl avea programat pe 24 noiembrie: „Din cauza evenimentelor tragice de la Paris, promotorul turneului lui Prince a decis să amâne apropiatul său turneu european până la o dată ulterioară“.

Potrivit AFP şi altor site-uri, Prince a anulat alte două show-uri pe care le avea programate la începutul lunii decembrie la Palais Garnier din Paris.

Muzicieni şi trupe celebre şi-au anulat concertele din Paris, printre aceştia numărându-se nume sonore din industria muzicală, precum Deftones, Motorhead şi Marilyn Manson.

Terorişti islamişti au împuşcat mortal 87 de persoane în sala de concerte Bataclan din Paris vineri seară şi au ucis alte 42 de persoane în mai multe atacuri armate din capitala franceză.

Grupul american Eagles of Death Metal susţinea în acel moment un concert în sala Bataclan. Membrii formaţiei au scăpat nevătămaţi, dar o persoană din echipa de producţie a turneului, Nick Alexander, a fost asasinată. În acelaşi atac terorist şi-au pierdut vieţile trei angajaţi ai Universal Music, una dintre cele mai mari case de discuri din lume.

Mai multe pentru tine:
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Top 15 băuturi pentru Sărbători 2025–2026: vinuri medaliate cu aur, ediții rare de colecție și reduceri uriașe de până la 8.500 lei
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said