Alice Cooper şi Johnny Depp au înfiinţat o trupă rock şi vor cânta la Rock in Rio

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Alice Cooper, Joe Perry - chitaristul trupei Aerosmith - şi actorul Johnny Depp au înfiinţat un super-grup, Hollywood Vampires, care va susţine un concert la ediţia din 2015 a festivalului Rock in Rio, în Brazilia, informează site-ul revistei „New Musical Express“.

Potrivit site-ului Blabbermouth, la acelaşi festival rock, care va avea loc în luna septembrie la Rio de Janeiro, vor cânta şi alte trupe celebre, precum Faith No More, Queens of the Stone Age şi System of a Down.

Alice Cooper a decis ca noul super-grup să poarte acelaşi nume, Hollywood Vampires, cu trupa pe care a înfiinţat-o în anii 1970 alături de alţi rockeri celebri, mari consumatori de alcool la acea vreme, precum John Lennon, Ringo Starr, Bernie Taupiun, Harry Nilsson, Micky Dolenz şi Keith Moon.

Actorul Johnny Depp este şi un chitarist foarte talentat, care a cântat şi a înregistrat mai multe piese alături de muzicieni şi trupe rock de prim rang, precum Oasis, Bob Dylan şi Marilyn Manson. A colaborat şi cu Ryan Adams, cu care a lansat la începutul acestei luni un nou single, intitulat „No Shadow“.

Dar, cu toate că apare frecvent pe scenă în calitate de chitarist, Johnny Depp spune că nu intenţionează să îşi transforme pasiunea pentru muzică într-o a doua carieră: „Ideea în sine îmi face rău. Am fost foarte norocos că am putut să cânt şi să înregistrez muzică alături de prieteni şi voi continua să fac asta. Muzica face încă parte din viaţa mea. Însă nu veţi auzi despre The Johnny Depp Band. Acest lucru nu va exista niciodată“.

Alice Cooper a cântat în ultima vreme în deschiderea concertelor pe care trupa Motley Crue le susţine în perioada actuală în cadrul turneului ei de adio, care va pune capăt unei cariere de 24 de ani. Ultimul concert al formaţiei americane va avea loc în noaptea de Revelion la New York.

De la primul său album solo, din 1975, „Welcome to My Nightmare“, până la albume precum „The Last Temptation“, din 1994, şi „Brutal Planet“, din 2000, albumele-concept au fost specialitatea lui Alice Cooper. Unul dintre cele mai recente albume de studio, „Along Came a Spider“ (2008), este istoria unui ucigaş în serie - o pânză de intrigi, înfăşurată în jurul unui hard-rock de calibru greu. Coprodus de Alice Cooper împreună cu echipa Dany Saber (Black Grape, Rolling Stones, Ozzy Osbourne, David Bowie) şi Greg Hampton (Bootsy Collins, Buckethead), albumul include piese precum „I Know Where You Live“ şi „Vengeance Is Mine“, ce evocă imnuri clasice din portofoliul lui Cooper - „Is it My Body“ şi „Under My Wheels“.

Mai multe pentru tine:
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
21 septembrie, ziua în care s-a născut Dem Rădulescu
„Înțepături” între profesori pe tema creșterii normei. „Cum fac învățătoarele cele două ore remediale?” vs „Câinele moare de drum lung”