Globurile de Aur 2015. Care sunt marii favoriţi ai acestei ediţii

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Globurile de Aur 2015. Cu o transformare uimitoare în pelicula „Cake“, Jennifer Aniston este considerată favorită la titlul de Cea mai bună actriţă într-un film-dramă FOTO Getty Images

Globurile de Aur 2015 îşi desemnează în această seară câştigătorii. Cu doar câteva ore înainte de anunţarea laureaţilor, presa americană anunţă marii favoriţi din acest an: filmele „Birdman“ şi „Boyhood“, dar şi actorii Jennifer Aniston şi Benedict Cumberbatch.

Cea de-a 72-a gală de decernare a Globurilor de Aur, desfăşurată in Beverly Hills, va fi prezentată pentru al treilea an consecutiv de actriţele de comedie Tina Fey şi Amy Poehler. Cunoscute pentru umorul acid, dar şi pentru autoironia lor, Fey şi Poehler s-au dovedit o alegere inspirată în 2013 şi 2014.

Ceremonia Globurile de Aur 2015 este produsă de Asociaţia presei străine de la Hollywood (Hollywood Foreign Press Association, HFPA), iar aproximativ 100 de membri HFPA sunt cei care votează şi aleg câştigătorii.

Printre starurile care vor anunţa premianţii se numără Benedict Cumberbatch, Oprah Winfrey, Sienna Miller, Jack Black, Katie Holmes, Jared Leto, Don Cheadle, Colin Farrell, David Duchovny, Julianna Margulies, Melissa McCarthy, Clive Owen, Paul Rudd, Naomi Watts, Jennifer Aniston, Colin Firth şi Robert Downey jr.

Defilarea vedetelor pe covorul roşu va începe la ora locală 15.00 (luni, 01.00 ora României), iar ceremonia va începe la ora locală 17.00 (luni, 03.00 ora României). Aproximativ 21 milioane de telespectatori au urmărit anul trecut în Statele Unite ale Americii gala Globurilor de Aur, difuzată de postul NBC - aproape jumătate din numărul telespectatorilor care au urmărit gala premiilor Oscar (44 milioane), potrivit Mediafax.

Globurile de Aur 2015. „Birdman“, favorit la Cel mai bun film-comedie

Lungmetrajul „Birdman/Omul Pasăre sau Virtutea nesperată a ignoranţei“, regizat de Alejandro Gonzales Iñárritu, a primit cele mai multe nominalizări - şapte - la premiile Globurile de Aur 2015. Printre acestea, la categoriile Cel mai bun film de comedie sau musical, Cea mai bună actriţă în rol secundar (Emma Stone), Cel mai bun actor în rol secundar (Edward Norton), Cel mai bun în rol actor principal (Michael Keaton) şi Cea mai bună regie (Alejandro González Iñárritu). „Birdman“ este o comedie cu accente dramatice despre un fost actor din filme cu supereroi care vrea să regăsească gloria de odinioară cu ajutorul unui spectacol de teatru.

Globurile de Aur 2015. „12 ani de copilărie/Boyhood“, favorit la Cel mai bun film-dramă

Peliculele „12 ani de copilărie/Boyhood“, de Richard Linklater, şi „The Imitation Game: Jocul codurilor/ The Imitation Game“, de Morten Tyldum, urmează în topul nominalizărilor, cu câte cinci fiecare. Totuşi, „12 ani de copilărie/ Boyhood“ este considerat favorit  la categoria Cel mai bun film dramă.). Producţia, care a fost filmată de-a lungul a 12 ani cu aceiaşi actori, regizorul urmărindu-le evoluţia fizică şi emoţională, se concentrează asupra lui Mason, care se transformă din puştiul de şase ani preocupat de soarta ratonilor şi de jocurile video într-un tânăr independent şi raţional, gata să pună totul sub semnul întrebării şi să dea piept cu viaţa, cariera şi dragostea odată cu plecarea la colegiu.

Globurile de Aur 2015. Steve Carell, favorit la Cel mai bun actor în rol principal într-un film-dramă

Steve Carell, un actor cunoscut mai degrabă pentru rolurile de comedie, a demonstrat că poate juca în orice registrul. Rolul din drama „Foxcatcher“, în care îl interpretează pe John DuPont, un milionar condamnat pentru crimă, îl face favorit la categoria Cel mai bun actor în rol principal într-un film-dramă. Totuşi, el are un puternic contracandidat, pe Benedict Cumberbatch, care îl interpretează pe matematicianul britanic pe Alan Turing, în „The Imitation Game. Jocul codurilor“.

Globurile de Aur 2015. Jennifer Aniston, favorită la Cea mai bună actriţă într-un film-dramă

Cu o transformare uimitoare în pelicula „Cake“, în care interpretează o femeie depresivă, Jennifer Aniston este considerată favorită la titlul de Cea mai bună actriţă într-un film-dramă.
 

Mai multe pentru tine:
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi