Stagiul militar de o zi
0Emil Boc, deputat PD, a depus, ieri, la Biroul Permanent, o propunere legislativa de reducere a serviciului militar obligatoriu la o zi. Emil Boc sustine eliminarea obligativitatii serviciului militar
Emil Boc, deputat PD, a depus, ieri, la Biroul Permanent, o propunere legislativa de reducere a serviciului militar obligatoriu la o zi. Emil Boc sustine eliminarea obligativitatii serviciului militar la fel ca in multe alte state europene, dar Constitutia interzice acest lucru. "Serviciul militar este obligatoriu pentru barbatii, cetateni romani, care au implinit varsta de 20 de ani", spune art. 52 din Constitutie. Parlamentarul a propus solutia serviciului militar simbolic de 24 de ore, inspirandu-se din legislatia franceza, ca o etapa tranzitorie spre eliminarea serviciului militar obligatoriu. Legea lui Emil Boc precizeaza ca cei care doresc sa urmeze o cariera militara trebuie sa satisfaca serviciul militar de 12 luni. Eliminarea obligativitatii serviciului militar este justificata, in opinia lui Emil Boc, atat de situatia precara a Armatei, care nu isi permite sa instruiasca in conditii bune pe toti tinerii, cat si de procesul de reforma al Armatei. Restructurarea Armatei Romane va duce la transformarea acesteia intr-un corp restrans de 40.000 de militari profesionisti.