Preşedintele executiv al PSD cere indirect demisiile lui Oprea şi Piedone

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Valeriu Zgonea, preşedintele Camerei Deputaţilor şi preşedintele executiv al PSD, a publicat pe contul său de Facebook un mesaj de solidarizare cu protestatarii din Bucureşti în care cere „dreptate” şi spune că „cei care se fac vinovaţi de această tragedie să plătească”.

„Îi înţeleg pe oamenii care au ieşit în seara aceasta în stradă. Le înţeleg furia. Cred că a venit momentul ca întreaga clasă politică să înţeleagă că nu mai merge cu jumătăţi de măsură.

De data aceasta, trebuie să se meargă până la capăt. Trebuie ca societatea să ştie exact cine şi de ce se face vinovat pentru moartea acelor tineri nevinovaţi.

Regulile nu mai trebuie aplicate discreţionar. Legile nu mai trebuie acoperite de corupţie şi şpăgi. Aplicarea corectă a legilor poate salva vieţi. La fel cum nerespectarea lor a omorât oameni. Este nevoie să se afle adevărul şi toţi cei care se fac vinovaţi de această tragedie să plătească, indiferent ce funcţii sau responsabilităţi au.

Memoria tinerilor morţi in ”Colectiv” nu are nevoie de monumente, ci de dreptate!”, a scris Zgonea pe contul său de Facebook.

Ultima frază a mesajului liderului PSD e o aluzie la iniţiativa primarului Sectorului 4, care a anunţat astăzi că va construi un monument în memoria victimelor de la Colectiv.

Mesajul lui Valeriu Zgonea vine după ce peste 30.000 de oameni au protestat în această seară în centrul Bucureştiului, cerând demisia premierului Victor Ponta, a vicepremierului Gabriel Oprea şi a primarului Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, în urma tragediei din clubul Colectiv, soldată cu 32 de morţi.

Protestatarii s-au strâns în Piaţa Universităţii, şi au mers apoi în marş spre Guvern, Ministerul de Interne, Palatul Parlamentului, Primăria Sectorului 3 şi Patriarhie. 

Manifestanţii îi consideră pe vicepremierul şi ministrul de Interne, Gabriel Oprea, şi pe primarul Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, vinovaţi morali pentru tragedia de la Colectiv. Protestatarii spun că primarul Piedone a acordat abuziv avizele necesare pentru funcţionarea clubului Colectiv. Pe lângă felul în care a gestionat tragedia de la Colectiv, mulţimea i-a reproşat vicepremierului Gabriel Oprea şi responsabilitatea pe care o are pentru moartea poliţistului Bogdan Gigină.

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Detaliul regal folosit de Meghan pentru cea mai recentă felicitare de Crăciun. Cu cine a dorit să semene micuța Lilibet
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Motivul pentru care e bine să pui un bănuț în bradul de Crăciun. Tradiția păstrată din generație în generație
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța