Pascu vrea sa candideze pentru un post de vice al PSD

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul ministru al Apararii, Ioan Mircea Pascu, si-a anuntat, ieri, intentia de a candida pentru un nou mandat de vicepresedinte la viitorul congres al partidului. Pascu, care detine si in prezent

Fostul ministru al Apararii, Ioan Mircea Pascu, si-a anuntat, ieri, intentia de a candida pentru un nou mandat de vicepresedinte la viitorul congres al partidului. Pascu, care detine si in prezent functia de vicepresedinte, a tinut sa infirme existenta unor grupari in partid (ultima, constituita pe un nucleu de sapte persoane, printre care Bogdan Niculescu-Duvaz, Dan Mihalache si Vasile Puscas, isi propunea sa impiedice ascensiunea lui Miron Mitrea in functia de secretar general al partidului): "In momentul de fata, orice activitate politica este activitate sociala si, ca atare, fiecare va cauta, intr-un fel sau altul, sa-si promoveze punctele de vedere, beneficiind de un sprijin cat mai mare. Cred ca sunt si multe speculatii, cine pe cine sprijina, cine ce optiuni are...". Pana in acest moment, nu se arata prea multi doritori pentru posturile de vicepresedinti. Dupa ce Ion Iliescu si Adrian Nastase au batut palma si s-au inteles ca unul sa fie presedinte si celalalt presedinte executiv, a inceput batalia cea mare pentru postul de secretar general. Favorit pare sa fie Miron Mitrea, dar acesta s-a trezit recent cu o combinatie a unor lideri din esalonul al treilea, care l-ar vrea pe Mircea Geoana ca secretar general. Aceeasi functie este vizata si de catre Victor Ponta. In acest moment, este neclar daca vicepresedintii vor fi alesi prin vot direct la congresul din 21-22 aprilie sau daca vor fi numiti de Iliescu si Nastase.

Mai multe pentru tine:
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Sfânta Parascheva 2025: prognoză meteo completă la Iași și în țară – ploi, încălzire scurtă și frig înainte de finalul pelerinajului
Neliniște la palat! Ce crede familia regală britanică despre apariția lui Meghan Markle la Săptămâna Modei de la Paris
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Vioara lui Albert Einstein, vândută la licitație pentru peste 860.000 de lire sterline
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”