In PD a aparut prima opozitie la Basescu

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

In interiorul Partidului Democrat au aparut primele semne ale unei opozitii fatise fata de Traian Basescu: un "grup institutionalizat", format din circa 10 parlamentari si membri ai conducerii

In interiorul Partidului Democrat au aparut primele semne ale unei opozitii fatise fata de Traian Basescu: un "grup institutionalizat", format din circa 10 parlamentari si membri ai conducerii partidului, se intalneste periodic pentru a discuta o politica alternativa la linia politica dictata de presedintele PD. Potrivit unor surse din PD, din acest grup fac parte, printre altii, fostii vicepresedinti ai partidului, Bogdan Niculescu Duvaz si Alexandru Sassu, precum si doi deputati care, initial, au fost sustinuti de Traian Basescu, respectiv Romeo Raicu si Constantin Canacheu. Aceste surse sustin ca si Petre Roman isi coordoneaza declaratiile publice - in care se delimiteaza de politica dusa de Traian Basescu - cu membrii acestui grup. Principalele critici la adresa lui Basescu se refera la faptul ca acesta a indepartat PD de ideologia social-democrata, in special prin intentia de a realiza o alianta electorala cu PNL. Membrii grupului amintesc ca actualul presedinte al partidului a promis, in momentul in care a preluat conducerea PD, sa atraga electoratul care, in mod traditional, prefera formatiunile de stanga si care, la alegerile din 2000, a votat cu PSD. In plus, lui Basescu i se reproseaza ca, sub conducerea sa, PD nu a creat o oferta alternativa la cea a PSD si, in schimb, s-a multumit sa atace orbeste partidul de guvernamant. Criticii lui Basescu sustin ca acuzatiile acestuia la adresa PSD, in special cele referitoare la coruptie si saracie, au consolidat, pana la urma, doar pozitia PRM. Unii dintre membrii grupului care se opune presedintelui PD se gandesc, in consecinta, sa nu mai semneze nici o motiune de cenzura alaturi de PRM, apreciind ca din dezbaterea motiunii va iesi castigat doar partidul condus de Corneliu Vadim Tudor. La ultima sedinta a Biroului Permanent National al PD, Basescu a spus ca are cunostinta de existenta unui grup care nu-i impartaseste opiniile, dar a sustinut ca acest lucru nu-l va opri sa-si continue criticile la adresa PSD. "Eu am intr-adevar unele nemultumiri, pe care insa mi le-am exprimat in interiorul partidului. Dar asta nu inseamna ca ma apuc sa complotez si habar nu am de existenta acestui grup", a declarat Alexandru Sassu, amintind ca totusi statutul PD permite existenta unor asemenea grupuri.