Grindeanu, la un pas de şefia ANCOM: „Eu sunt apolitic. Toată ţara ştie că am fost exclus din PSD“. Senator PNL: Sunteţi manevrat de forţe obscure

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Sorin Grindeanu. FOTO gov.ro

Fostul premier Sorin Grindeanu, propus de premierul Mihai Tudose pentru şefia ANCOM, a primit aviz pozitiv din partea comisiilor de specialitate din Parlament. 15 aleşi votat „pentru“ în timp ce şapte au fost „împotriva“ numirii sale la conducerea Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM).

În urma demisiei lui Adrian Diţă din funcţia de şef al ANCOM, această funcţie a rămas vacantă. Premierul Mihai Tudose a trimis luni, în Parlament, documentele referitoare la nominalizarea lui Sorin Grindeanu pentru şefia acestei funcţii. 

„Eu cred că nu sunteţi potrivit să ocupaţi această funcţie. Dacă dumneavoastră sunteţi manevrat de forţe obscure e o situaţie gravă. Solicit premierului să retragă nominalizarea dumneavoastră, întrucât candidatura dumneavoastră pune România într-o situaţie delicată“, a declarat la începutul şedinţei comisiilor de specialitate senatorul Daniel Zamfir, reprezentant al PNL.  

Sorin Grindeanu a subliniat în prezentarea sa că la bază e informatician. De asemenea, acesta a punctat că a lucrat la companii careţin de telecomunicaţii. 

Eu sunt apolitic. Nu sunt membru de partid. Îndeplinesc criteriile şi ştiţi. Cred că toată ţara ştie că sunt exclus din PSD. Sorin Grindeanu, candidat pentru şefia ANCOM

„Ca membru al Comisiei de tehnologia informaţiei am avut o colaborare bună cu ANCOM-ul“, a declarat Grindeanu, referindu-se la perioada 2014-2015 când era deputat. Fostului premier i s-a reproşat că el l-a propus pe Adrian Diţă pentru ANCOM în luna mai, iar cel propus de el a făcut schimbări radicale în instituţie în ceea ce priveşte organigrama. 

Senatorul PNL Florin Cîţu l-a ironizat pe Sorin Grindeanu, citindu-i o declaraţie mai veche în care fostul premier spunea că „i-a lipsit pupincurismul“, ceea ce a dus la demiterea sa. Totuşi, acesta se află la audieri pentru o funcţie numită politic, a subliniat Cîţu.  

Mai multe pentru tine:
Seturi cadou pentru femei care transformă sărbătorile în experiențe de răsfăț și lux – oferte eMAG de neratat, pentru orice buget
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Top 15 băuturi pentru Sărbători 2025–2026: vinuri medaliate cu aur, ediții rare de colecție și reduceri uriașe de până la 8.500 lei
Loviți de cancer, Meme și Teodora Stoica au găsit o metodă prin care celule canceroase sunt mâncate
Top 15 coșuri cadou de sărbători în 2025-2026: cele mai bune recomandări, reduceri și idei premium de neratat
Theo Rose, invitată de soacră la un restaurant cu stele Michelin din Paris. Combinația alimentară modestă care a impresionat-o: „Ca la mama lui”
Angela Similea, prea „îmbătrânită”, la 79 de ani? Stilistul Florin Burescu le dă peste nas cârcotașilor: „O adevărată doamnă, fără operații estetice”. Dieta artistei „Epocii de Aur”
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Cerceii candelabru cu care a apărut Prințesa Catherine sunt spectaculoși. Ce poveste emoționantă se ascunde în spatele lor
Cadoul ideal pentru bărbați: cele mai bune ceasuri de Crăciun la prețuri Chillmas Deals cu reduceri de până la 92%