George Simion nu crede că alegerile vor avea loc în luna mai „până nu vede Hotărârea de Guvern”

0
Publicat:

George Simion, președintele AUR, a transmis miercuri, 8 ianuarie, că nu crede că alegerile vor avea loc în luna mai „până nu vede Hotărârea de Guvern”.

FOTO: Captură video Facebook George Simion

„Nu aveam nicio aşteptare de la PSD care prin vocea lui Lucian Romaşcanu a arătat azi clar direcţia: prezidenţiale la toamnă sau la anul şi la mulţi ani, când s-o termina procesul lui Călin Georgescu la CEDO. Măcar pesediştii nu se pretind democraţi şi pro-europeni decât atunci când sunt strânşi cu uşa de către sistem să o susţină pe Lasconi.

A fost o minciună organizarea de alegeri pe 23 martie/6 aprilie, după cum nu cred că vor fi organizate pe 4 şi 18 mai până nu văd Hotărârea de Guvern!", a scris liderul AUR, pe site-ul personal.

De asemenea, Simion a subliniat că românii vor reluarea celui de-al doilea tur al alegerilor, neconsiderând democratic amânarea votului până la primăvară.

„Românii vor alegeri libere, vor reluarea turului al doilea al alegerilor prezidenţiale, iar toţi cei care pun piedici democraţiei trebuie să-şi asume răspunderea politică şi morală. Nu e nimic democratic în a inventa pretexte pentru amânarea votului până după Paşte. Nu e nimic democratic în a invoca tot felul de fantasmagorii pentru a împiedica lumea să-şi exprime opţiunea. Acesta nu e un comportament de 'oameni noi în politică' - e pur şi simplu ipocrizie", a susţinut Simion.

Despre Ilie Bolojan și Nicușor Dan, liderul AUR spune că nu au declarat nimic „pentru a apăra democraţia”.

„Atunci când CCR a anulat alegerile şi a blocat voinţa populară, Bolojan şi Nicuşor Dan n-au scos niciun cuvânt pentru a apăra democraţia. Din contră, au aplaudat modul în care s-au călcat în picioare drepturile fundamentale ale românilor. (...) Am avertizat de la bun început că vor întinde la maximum data alegerilor. (...) Ne aducem aminte de perioada de după 6 decembrie şi declaraţia lui Ilie Bolojan a spus clar că le vrea după Paşte, sperând că valul de nemulţumire a românilor va scădea între timp. Nicuşor Dan îşi dă mari aere de democrat, dar e, de fapt, părtaş la această încălcare grosolană a Constituţiei, la această lovitură de stat, el spunând că nu e de acord cu 'urgentarea calendarului electoral' şi că nu trebuie să ne grăbim. Iar candidatul real al PNL, dincolo de toate fumigenele mediatice, este Nicuşor Dan, cel pregătit de Iohannis ca şi urmaş al său la Cotroceni", a transmis George Simion.

AUR anunță un protest masiv

AUR anunță un protest amplu ce va avea loc duminică, 12 ianuarie, împotriva deciziei privind anularea prezidențialelor. Despre protest, Simion spune că „zeci de mii de români din toată ţara şi din diaspora se vor reuni pentru a cere respectarea votului lor, reluarea turului 2, dar şi înlăturarea regimului Iohannis”.

„Pe 12 ianuarie, de la ora 14:00, Piaţa Universităţii va deveni locul celui mai mare miting împotriva deciziei abuzive a regimului condus de Klaus Iohannis de a anula alegerile prezidenţiale”, anunţă AUR într-un comunicat oficial, potrivit news.ro.

Alegeri în luna mai

În urma ședinței de miercuri, 8 ianuarie, coaliția de guvernare a stabilit că alegerile prezidențiale vor fi reluate pe 4, respectiv 18 mai 2025.

„Decizia ţine cont de nevoia ca turul I al alegerilor să aibă loc în acelaşi timp cu alegerile parţiale din anumite judeţe (alegeri pentru primari în 13 comune, pentru Primăria Buşteni, Primăria Zalău şi Consiliul Judeţean Bihor) şi cu necesitatea ca datele alegerilor să nu se suprapună cu sărbătorile de Paşte şi Florii”, arată comunicatul.

Mai multe pentru tine:
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Zi tristă la Casa Regală română! Fiicele Regelui Mihai s-au reunit în lacrimi și durere
Numerologia anului 2026 indică un an deosebit. Datele-cheie ale anului și predicțiile după ziua de naștere
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat