Ana Birchall, în comisii: România este grădina Maicii Domnului. Preşedinţia UE este următorul proiect de ţară

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ana Birchall, propusă ministru delegat pentru Afaceri Europene, a primit aviz pozitiv din partea comisiilor de specialitate ale Parlamentului, ea declarând că următorul proiect de ţară al României, după ”aderarea la UE şi integrarea în NATO”, este asigurarea preşedinţiei Uniunii Europene ”imediat după aniversarea centenarului Marii Uniri”.

”Preluarea primei preşedinţii a Uniunii Europene în 2019, imediat după aniversarea centenarului Marii Uniri va reprezenta o oportunitate pentru crearea unui profil european consolidat al României (…) Practic, vorbim de cel mai important proiect post-aderare care va trebui susţinut de toate forţele politice din România”, le-a spus Birchall senatorilor şi deputaţilor din comisiile parlamentare.

Birchall a fost întreruptă însă de preşedintele Comisiei de afaceri europene din Senat, Gabriela Creţu, care a dorit să impună linişte, ameninţând cu evacuarea sălii.

”Există un murmur permanent şi putem ruga persoanele prezente în sală să elibereze sala, în condiţiile în care nu se respectă regulile de desfăşurare ale unei audieri. E o audiere publică, nu este concert sau mai ştiu eu ce. Nu cântâm odată cu cel care vorbeşte”, a spus iritată Creţu.

Ana Birchall şi-a continuat pledoaria cu expunerea principalelor obiective ale ministerului pe care urmează să îl conducă: tratament nediscriminatoriu pentru români în Europa, aderarea la Schengen şi eliminarea MCV.

”Aderarea la Schengen rămâne un obiectiv de urmărit, văzut în dimensiunea sa coretă ca simbol al nediscriminării românilor în Uniunea Europeană. Avem obligaţia să ne asigurăm că în orizontul de timp descris de preşedintele Comisiei Europene vom realiza obiectivul de finalizare a Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV) pe baza progreselor reale şi necesare evaluate corect, dar fără condiţionalităţi politice de orice fel”, a mai spus Birchall.

Ministrul propus pentru Afaceri Europene a făcut apel la societatea civilă şi la presă să o sprijine în pregătirea preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene, care va fi exercitată de România în prima jumătate a anului 2019.

”În pregătirea preşedinţiei, îmi pun speranţe inclusiv în societatea civilă, în mass-media, să fim parteneri în a arăta inclusiv această frumuseţe a României care este atât de bogată şi de mult prea multe ori nepusă în valoare. Fiecare dintre noi putem să facem acest lucru pentru a respecta şi a iubi această ţară atât de frumos numită grădina Maicii Domnului”, a spus Birchall.

Un alt moment tensiont al audierilor a fost creat după ce deputatul PMP Eugen Tomac s-a plâns că, după prezentarea făcută de Birchall, nu a mai rămas timp pentru întrebări.

”Domnule deputat, puteţi lua cuvântul cu permisiunea celui care conduce şedinţa. Nu era rândul grupului dumneavoastră”, l-a avertizat Gabriela Creţu, cea care conducea şedinţa.

Reacţia lui Tomac a fost să părăsească sala de şedinţe.

”Îmi pare rău că pierdeţi oportunitatea, şi luaţi din timpul colegilor, de a pune întrebări inteligente”, i-a spus Creţu.

Ana Birchall a primit aviz pozitiv din partea comisiilor cu 18 voturi ”pentru” şi şapte voturi ”împotrivă”.

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!