Adriean Videanu, la Comisia de anchetă privind alegerile prezidenţiale din 2009

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Adriean Videanu

Fostul prim-vicepreşedinte PDL Adriean Videanu s-a prezentat miercuri dimineaţă în faţa Comisiei parlamentară de anchetă privind alegerile prezidenţiale din 2009. Audierea lui Videanu a început la ora 9.00.

De asemenea, parlamentarii din comisie au decis să îl cheme din nou la audieri pe fostul lider PDL Radu Berceanu.

Audierea Codruţei Kovesi rămâne sub semnul întrebării după ce aceasta a transmis că nu are informaţii legate de obiectul de activitate al comisiei.

Laura Codruţa Kovesi, procurorul şef al DNA, a răspuns, marţi, invitaţiei comisiei de anchetă a alegerilor din 2009, spunând că nu deţine date sau documente care să ajute la clarificarea situaţiei şi lăsând de înţeles că prezenţa sa la comisie nu are obiect.

Preşedintele comisiei, Oana Florea, a prezentat, în şedinţa de luni a comisiei, principalele puncte din motivare, dar a precizat că nu a fost primit Monitorul Oficial în care a fost publicată decizia CCR şi astfel nu se poate transmite, deocamdată, o nouă invitaţie şefei DNA.

Oana Florea a subliniat, totodată, că această comisie nu anchetează persoane.

”Nu cred că este bine ca această comisie să se transforme într-un obiect de luptă împotriva unor persoane”, a mai spus ea.

Curtea Constituţională (CCR) susţine în motivarea deciziei prin care o obligă pe şefa DNA, Laura Codruţa Kovesi, să se prezinte în faţa comisiei parlamentare de anchetă privind alegerile prezidenţiale din 2009 că aceasta a încălcat autoritatea Parlamentului prin refuzul de a se prezenta în faţa comisiei şi nu a dovedit loialitate faţă de valorile şi principiile consacrate de Constituţie. În schimb, trei dintre cei nouă judecători ai CCR, Livia Stanciu, Maya Teodoroiu şi Ştefan Minea, demonstrează contrariul şi spun că şefa DNA nu poate fi obligată să se prezinte în faţa unei comisii parlamentare de anchetă.

Mai multe pentru tine:
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Serialul spectaculos de pe Netflix care domină topul în luna decembrie. Are actrițe de top, o poveste inedită și te ține lipit de televizor
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO