A doua motiune "Sanatatea", respinsa de majoritatea parlamentara
0Inca o motiune simpla - intitulata "Sanatatea" si initiata de PRM - a fost respinsa ieri, fara probleme, de majoritatea PSD-UDMR din Camera Deputatilor. Singura surpriza au fost cele 9 abtineri venite
Inca o motiune simpla - intitulata "Sanatatea" si initiata de PRM - a fost respinsa ieri, fara probleme, de majoritatea PSD-UDMR din Camera Deputatilor. Singura surpriza au fost cele 9 abtineri venite din partea unor parlamentari UDMR, majoritatea apartinand Actiunii Civice, o grupare aparuta anul trecut in interiorul grupului deputatilor UDMR. Deputatul Toro Tibor, presedinte al Blocului Reformist, a spus ca acesta a fost un prim pas pentru reactivarea Actiunii Civice. In rest, dezbaterea motiunii a fost, ca de obicei, prilejul unor lungi discursuri, pe care nimeni din sala nu le-a ascultat. Ministrul Sanatatii, Daniela Bartos, s-a laudat printre altele cu o scadere semnificativa a cazurilor de tuse convulsiva si a explicat ca cresterea calitatii actului medical se va rezolva doar o data cu sporirea produsului intern brut. "V-as recomanda dumneavoastra sa cresteti natalitatea, poate veti reusi mai mult decat noi", le-a recomandat Bartos celor care au criticat-o pentru faptul ca in Romania numarul nasterilor este in scadere. La final, pentru motiune au votat doar 95 de deputati, 179 fiind impotriva. Anul trecut, o alta motiune simpla referitoare tot la problemele din sanatate si avand un continut aproape identic a fost respinsa in Camera.