Oamenii de afaceri germani, reacţie la derapajele politicienilor români

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Dragoş Anastasiu, preşedintele AHK România

Camera de Comerţ Româno-Germană (AHK România) va lua poziţie faţă de derapajele unora dintre oficialităţi, din ultimele săptămâni, în ceea ce priveşte abordarea faţă de comunitatea germană, a anunţat Dragoş Anastasiu, preşedintele AHK România, marţi seara, scrie Mediafax.

„Nu vom refuza niciodată dialogul cu Guvernul României, cu toate că vrem să credem că lucrurile care s-au întâmplat alaltăieri, de exemplu, în ceea ce priveşte mesajele unui consilier de stat nu reprezintă poziţia oficială a Guvernului României în legătură cu Forumul German”, a spus Anastasiu, în cadrul întâlnirii lunare a membrilor Camerei de Comerţ Româno-Germane (AHK România), potrivit sursei citate.

Anastasiu a adăugat: „Este o chestiune care pe noi ne preocupă, AHK va reacţiona, printr-o scrisoare adresată Guvernului, prin care ne arătăm speranţa că aceste derapaje nu reprezintă poziţia oficială a Guvernului român. Suntem încrezători că putem să facem lucruri împreună.

Reprezentantul comunităţii germane s-a referit la faptul că Darius Vâlcov, consilierul pe economie al premierului Viorica Dăncilă şi considerat unul dintre creatorii Programului de guvernare al PSD, a publicat, duminică, pe Facebook, fişa medicală a lui Sandu Matei, protestatar #rezist. Ulterior, postarea a dispărut, Vâlcov scriind: „Postarea prin care aratam ca un lider #rezist este sandilau cu acte mi-a fost stearsă”. Dar Vâlcov a făcut o nouă postare în care prezenta articolele care i-au prezentat postarea şi a asociat simboluri naziste cu preşedintele Klaus Iohannis şi Forumul German. Sandu Matei a depus, marţi, o plângere împotriva lui Darius Vâlcov, pentru că a publicat pe Facebook fişa lui medicală. Matei s-a constituit parte civilă şi a cerut daune un milion de euro, pentru a construi un azil de bătrâni.

În plus, în ceea ce priveşte prezenţa AHK România în Coaliţia pentru Dezvoltarea României, atunci când CDR ia poziţie faţă de propunerile Guvernului României, este o oarece pauză, potrivit reprezentantului organizaţiei. „Avem o dilemă în ceea ce priveşte modul de abordare, pentru că nu mai vrem să insistăm foarte mult, neavând nici prea marea succes în relaţiile directe pe care le-am tot încercat, în prima jumătate de an, atunci când AHK a condus Coaliţia pentru Dezvoltarea României”, a subliniat Anastasiu.

Mai multe pentru tine:
Casa Albă a concediat toți membrii agenției de urbanism responsabilă cu patrimoniului arhitectural din Washington D.C. Trump vrea remodelarea Capitalei după propria viziune
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
33 de ani fără Anda Călugăreanu. Saveta Bogdan: „Ioana a rămas a nimănui, după decesul mamei. Dan Tufaru o internase la o casă de copii”. Cum arată mormântul artistei?
Alimentul de care Fuego nu se atinge: „Cel mai nociv pentru ființa umană”. Îi îndeamnă pe toți să-l evite
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
Meghan Markle n-a mai așteptat și a dat vestea cea mare, atât de așteptată de fanii ei. Ducesa e în culmea fericirii
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Un gigant american cu firme în România concediază 14.000 de angajaţi
Păreri pro și contra despre Catedrala Mântuirii Neamului. Mihai Găinușă: „Bolnavii care nu plătesc CASS vor merge la Catedrală, nu la camera de gardă”. Ce spune Dan Negru?
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale