Managerii se aşteaptă la creşterea afacerilor din industrie, construcţii şi servicii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Directorii firmelor din România se aşteaptă la o creştere a activităţii în industrie, construcţii şi servicii în perioada februarie-aprilie, dar la o stagnare a numărului de salariaţi în cele trei sectoare, în timp ce activitatea şi forţa de muncă urmează să scadă în comerţ, potrivit datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Datele arată unele modificări faţă de raportul anterior privind tendinţele economice, publicat la finalul lunii decembrie, care indica o scădere a activităţii în comerţ şi un declin abrupt în construcţii,  pentru perioada ianuarie-martie.  

În intervalul februarie-aprilie, singurul sold conjunctural negativ va rămâne în comerţ, -17%, în creştere faţă de cel din raportul anterior (-22%).

"În sectorul comerţ cu amănuntul managerii au estimat pentru următoarele trei luni o tendinţă de scădere a activităţii economice (sold conjunctural -17%). Volumul comenzilor adresate furnizorilor de mărfuri de către unităţile comerciale va înregistra o scădere (sold conjunctural -19%)", se arată în raportul INS.

Soldul conjunctural reflectă diferenţa dintre aşteptările pozitive şi cele negative exprimate de către managerii chestionaţi. Un sold pozitiv reflectă un număr mai mare de companii care au aşteptări de creştere a activităţii sau a comenzilor, în timp ce un sold conjunctural negativ reflectă aşteptări de scădere a activităţii în sectorul analizat.

Managerii au aşteptări optimiste în privinţa activităţii din construcţii, cu un sold conjunctural de +13% (faţă de -22% în raportul precedent), situaţie obişnuită în perioada primăverii, când activitatea din construcţii creşte semnificativ.  

De asemenea, activitatea din industrie ar urma să crească până în aprilie, soldul conjunctural fiind de +12% (+3% în raportul anterior).

Managerii prevăd creşteri uşoare ale numărului de angajaţi în industrie, construcţii şi servicii, şi o scădăre mai mică în comerţ. 

Astfel, în comerţ se aşteaptă o scădere a numărului de salariaţi, cu un sold conjunctural de -14%, o estimare mai optimistă decât la ultimul raport (-20% în raportul de luna trecută). În construcţii aşteptările sunt îmbunătăţite, cu un sold conjunctural de +3% (faţă de -15% în raportul precedent).

În industrie şi în servicii sunt estimate creşteri moderate ale personalului, cu solduri conjuncturale de +4% pentru fiecare.

Ancheta Institutului Naţional de Statistică mai arată că managerii se aşteaptă la o creştere a preţurilor în toate sectoarele până în luna aprilie. Cea mai mare creştere de preţuri este aşteptată în comerţ, sold conjunctural +13%.

 

Mai multe pentru tine:
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Ce s-a întâmplat exact când Nicolae Ceaușescu s-a întâlnit cu Părintele Arsenie Boca: „Vă vor cerne!"
Sunt încă în vacanță? Cuplul regal român a rămas peste iarnă la Săvârșin, pe domeniul preferat al Regelui Mihai
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
„În loc de case, investesc în amintirile copiilor mei”. Răzvan Pascu, influencer în turism, a vizitat alături de familia sa peste 60 de țări
De ce e bine să dăm de pomană, de Moșii de Iarnă. Silviu Biriș: „Mulți oameni pleacă de aici triști.” De ce arpacașul pentru colivă se spală în 9 ape?
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro