Intrarea în insolvenţă a combinatului Oltchim duce acţiunile la noi minime

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Titlurile Oltchim cotate la Bursa de Valori Bucureşti s-au depreciat pentru a treia şedinţă consecutiv cu până la 15% FOTO Adevărul

Investitorii de pe Bursa de Valori Bucureşti au reacţionat imediat la decizia Executivului de a declanşa procedura de reorganizare a companiei de stat Oltchim. Acţiunile Oltchim (OLT) au coborât în şedinţa de astăzi, pentru a treia zi consecutiv, cu 15%, limita maximă de variaţie admisă pentru majoritatea titlurilor de la bursa locală.

Cererea de declanşare a procedurii de insolvenţă formulată de combinatul Oltchim Râmnicu Vâlcea va fi judecată în 30 ianuarie, după ce a fost înregistrată, vineri, la Tribunalul Vâlcea.

În primele 30 minute de tranzacţionare de luni, au fost realizate operaţiuni de 200.000 lei cu titlurile Oltchim, iar ultimul preţ a fost de 0,3523 lei/titlu. La începutul acestui an, un titlu Oltchim era cotat la 0,52 lei. Astfel, scăderea înregistrată în primele 28 de zile ale anului a ajuns la 32,25%. 

Guvernul a decis să ceară intrarea în insolvenţă a Oltchim după ce anul trecut a eşuat în încercarea de a privatiza compania.

Consiliul de Administraţie al Oltchim a aprobat, joi, depunerea la Tribunalul Vâlcea a cererii de deschidere a procedurii de insolvenţă.

Premierul Victor Ponta a declarat că partea viabilă a Oltchim poate fi salvată prin restructurarea presupusă de intrarea în insolvenţă, deoarece la acest moment există trei potenţiali investitori "serioşi", cu capacitate financiară şi industrială.

"Ideea este ca la Oltchim, ca şi la Hidroelectrica, să scoatem o societate care se ducea spre faliment şi să o facem viabilă. Hidroelectrica se ducea în faliment, era pe pierdere, acum este pe profit, chiar dacă se fac restructurări, unele dintre ele dureroase. La Oltchim, poate să fie scoasă din drumul spre faliment, poate să fie salvată partea viabilă a Oltchim-ului şi putem atunci să găsim un investitor. Şi există trei investitori, serioşi de data aceasta, cu capacitate, şi financiară, şi industrială, de a salva Oltchim-ul şi de a-l face viabil pe termen lung", a afirmat Ponta.

Mai multe pentru tine:
Martorul care poate înclina balanța anchetei. Rolul neașteptat al fostei menajere în cazul morții Rodicăi Stănoiu
Venită parcă din basme, e prințesa europeană care a cucerit Gala Premiilor Nobel. A strălucit în rochie de zână, cu o tiara deosebită
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Zodii binecuvântate de Dumnezeu în următoarele 2 luni. De ce vor avea parte acești nativi
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €