FOTOGALERIE Casa în care Truman Capote a scris “Breakfast at Tiffany’s” a fost vândută la un preţ record

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Imobilul din New York în care Truman Capote a scris “Breakfast at Tiffany’s”, cea mai celebră carte a sa, a fost vândut pentru suma record de 12 milioane de dolari, potrivit dailymail.co.uk.

Aceasta este cea mai scumpă casă vândută vreodată în Brooklyn, însă suma pentru care a fost achiziţionată reşedinţa a fost dezamăgitoare pentru agenţii imobiliari, care sperau să obţină pentru imobil circa 18 milioane de dolari.

CLICK pe fotogalerie pentru a vedea mai multe imagini cu imobilul din New York în care Truman Capote a scris “Breakfast at Tiffany’s”

Reşedinţa a fost achiziţionată de o persoană care a dorit să îşi păstreze anonimatul. Construită în 1839, casa are o faţadă vopsită în galben şi cuprinde 11 dormitoare, decorate cu candelabre de cristal, şi are în spate o grădină mare, considerată un lucru rar în New York.

Celebritatea acestei reşedinţe este dată de faptul că în această casă Truman Capote a scris cartea "Mic dejun la Tiffany/ Breakfast at Tiffany’s ", în 1958.

Truman Capote a locuit într-o aripă a clădirii timp de un deceniu, din 1955 până în 1965.

Capote a închiriat un apartament în această casă, după ce l-a convins pe proprietarul reşedinţei, designerul Oliver Smith, să îi permită să se mute în imobil.

Cartea " Breakfast at Tiffany’s " a devenit celebră la nivel internaţional în momentul în care a fost adaptată într-o producţie de cinema în care actriţa Audrey Hepburn a interpretat rolul misterioasei Holly Golightly.

Dacă ar fi fost amplasată în vecinătatea Manhattan-ului, casa ar fi valorat mai multe zeci de milioane de dolari. Însă, după ce a fost scoasă la licitaţie de casa Sotheby's în mai 2010, pentru suma de 18 milioane de dolari, a fost nevoie să treacă aproape doi ani pentru ca acest imobil de lux să fie vândut, pierzându-şi între timp o treime din valoarea estimată oficial.

Truman Capote este considerat unul dintre cei mai importanţi scriitori americani ai secolului al XX-lea.

Mai multe pentru tine:
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Echipa publicației germane Die Welt din Ucraina, lovită de un atac rusesc cu drone. Trei persoane au fost rănite
Cauza morții medicului Ștefania Szabo, găsită fără viață în Spitalul de Urgență Buzău. Prima ipoteză plauzibilă și reacția Colegiului Medicilor
Directorul unei școli s-a stins din viață subit, la 35 de ani. Cutremurător ce mesaj a transmis înainte de moarte: „Lupți pentru 5 minute de viață”
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Un primar PSD, reținut după ce a bătut doi adolescenți. Edilul susține că situația a fost exagerată
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali