FMI vrea reguli clare in gestionarea sectorului public

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pentru reducerea arieratelor, conturile societatilor de stat ar putea fi transferate la Trezorerie

Primul punct al viitorului acord cu FMI vizeaza reducerea arieratelor, iar una dintre masurile pe care le vom analiza este ca societatile de stat cu pierderi sa se comporte ca institutii publice, adica sa-si transfere conturile la Trezorerie, a declarat sambata ministrul Finantelor, Mihai Tanasescu, prezent la seminarul EU-COFILE, organizat de Alpha Bank si BNR la Sinaia. El a explicat ca o astfel de masura va asigura transparenta totala a fondurilor derulate de societatile de stat, Finantele putand astfel sa aiba un control mult mai bun asupra cheltuielilor facute de respectivele unitati. Tanasescu spune ca aceasta varianta pentru reducerea arieratelor va fi discutata in zilele urmatoare la nivelul guvernului, dar si cu expertii FMI. "O alta masura la care ne-am gandit este controlul lunar de catre Ministerul Finantelor a modului in care societatile de stat isi duc la indeplinire bugetele de venituri si cheltuieli", a adaugat Tanasescu. El afirma ca din viitorul acord nu vor lipsi restructurarea sectorului minier, al transporturilor si a celui energetic, toate acestea facand parte din parghiile pentru obtinerea unei scaderi cu 0,5 la suta a arieratelor, asa cum si-a propus Executivul pentru anul 2004. Oficialul guvernamental spune ca, in premiera absoluta, noul acord cu FMI va cuprinde si un capitol de guvernanta publica (public governance), respectiv de masuri administrative ce urmaresc gestionarea sectorului public. El nu a oferit mai multe detalii despre acest capitol, afirmand doar ca este o noutate absoluta in negocierile cu Fondul. Agenda discutiilor cu echipa FMI - derulate in aceste zile la Bucuresti - mai cuprinde masurile de politica fiscala si cele de politica monetara pentru 2004. "Discutam care ar fi cea mai buna masura pentru reducerea deficitului contului curent", a spus Tanasescu, adaugand ca una din variante ar fi cresterea dobanzilor.

Mai multe pentru tine:
Soacră mare la 92 de ani! Actrița Joan Collins și-a condus unicul fiu la altar
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Fraudă de proporții cu carburanți la Craiova descoperită de Antifrauda ANAF. Ministrul Nazare reclamă o breşă în sistemul de verificare al Trezoreriei
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Neliniște la palat! Ce crede familia regală britanică despre apariția lui Meghan Markle la Săptămâna Modei de la Paris
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
„Terorism logistic”. De ce au intensificat rușii atacurile asupra infrastructurii feroviare ucrainene