Flamingo, executat silit de creditori

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Retailerul a cerut declanşarea procedurii de reorganizare judiciară pentru compania Flanco, după ce ING Bank a început să execute silit stocurile unor magazine. Compania Flamingo, deţinută de omul de afaceri Dan Adamescu, solicită protecţia instanţei, dar nu renunţă la planurile de dezvoltare.

ING Bank a respins cererea de reducere suplimentară a datoriei deţinute de Flamingo International încă din 2001 şi a decis să declanşeze procedura de executare silită asupra companiei.

„În urma eşecului conducerii Flamingo de a respecta termenii înţelegerii încheiate la 4 noiembrie 2009, privind restructurarea creditului datând din 2001, ING Bank a decis să declanşeze procedura de executare silită asupra Flamingo International SA, Flamingo Computers SA, Flanco International SRL şi Flamingo Distribution Center SRL", se arată într-un comunicat al instituţiei de credit.

ING precizează că niciunul dintre planurile de business prezentate de retailer nu a dus la îmbunătăţirea situaţiei companiei. „Pe parcursul acestui an, ING Bank şi echipa de conducere Flamingo au purtat discuţii repetate privind necesitatea unor măsuri de restructurare a modelului de business, în condiţiile crizei economice.

planuri ineficiente

Conducerea Flamingo a prezentat pe parcurs câteva planuri de business, dar niciunul dintre ele nu a produs rezultate, în sensul îmbunătăţirii situaţiei companiei", precizează instituţia de credit. Potrivit directorului general adjunct al Flamingo International, Adrian Olteanu, compania este într-o criză de lichidităţi, la care a contribuit şi scăderea pieţei de profil ca urmare a recesiunii.

„Flamingo este în acest moment o companie restructurată operaţional, cu o structură de costuri optimizată, dar căreia îi lipsesc lichidităţile necesare depăşirii unei scăderi a pieţei de profil cu 50%", a transmis Olteanu, printr-un comunicat remis Bursei de Valori Bucureşti (BVB). Acesta a adăugat că dificultăţile financiare nu vor duce la anularea planurilor de dezvoltare a afacerii.

„Prin declanşarea reorganizării judiciare încercăm să dăm o şansă eforturilor întreprinde începând cu 2008 şi să readucem compania acolo unde ar trebui să fie", a precizat Olteanu. La începutul lunii noiembrie, Flamingo a anunţat că a semnat un acord de principiu cu ING Bank România privind restructurarea datoriilor companiei, provenind dintr-o linie de finanţare de 17,5 milioane de euro, reprezentând primul pas din planul de restructurare financiară a retailerului.

În picaj pe bursă

Titlurile Flamingo (FLA) tranzacţionate pe BVB au resimţit, ieri, din plin şocul declanşării procesului de reorganizare judiciară. Cu o oră înainte de încheierea şedinţei bursiere, acţiunile FLA se tranzacţionau la cotaţia de 0,0217 lei/titlu, înregistrând o depreciere de aproape 15% faţă de sesiunea precedentă. Ca urmare a diseminării informaţiei către investitori, emitentul a fost suspendat 40 de minute. La închiderea ediţiei acţiunile FLA erau din nou suspendate.

Mai multe pentru tine:
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Mai multe bombardiere chineze au efectuat manevre în apropierea Taiwanului
Un stâlp sculptat cu un chip uman, vechi de 11.000 de ani, descoperit de arheologi
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
S-a rupt lanțul de iubire dintre Rădoi și Baiaram: fotbalistul a vrut să înapoieze cadoul primit de la antrenor. Patronul Craiovei pune paie pe foc
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”