Traian Băsescu, tranșant după ce a votat: „Dacă opțiunea e pro-Moscova, se va vota un candidat, dacă opțiunea va fi pro-atlantică, se va vota alt candidat”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul președinte Traian Băsescu a mers la vot duminică, 18 mai, la Colegiul Național „Aurel Vlaicu” din București.

Traian Băsescu/FOTO: Inquam photos/George Călin

Probabil, astăzi, se va pronunța poporul. Dacă opțiunea e pro-Moscova, se va vota un candidat, dacă opțiunea va fi pro-atlantică, se va vota un candidat. Este o zi decisivă”, a transmis Traian Băsescu reporterilor.

A votat deja și președintele interimar Ilie Bolojan, la Școala Gimnazială Nr. 150, Bulevardul Eroii Sanitari 29 – 31 din București.

Bolojan a declarat reporterilor faptul că a votat „fiind conștient de importanța acestui vot. Decizia acestui vot nu va influența doar modelul nostru de dezvoltare în următorii 5 ani, ci va avea efecte asupra vieții copiilor noștri”.

De asemenea, acesta a subliniat că președintele ales „nu va putea face totul, dar va putea face multe pentru o țară pe care să te poți baza ca să treci peste greutățile economice — dar mai ales să poată reda speranța și încrederea.

„De săptămâna viitoare, aceste lucruri le poate face președintele ales, cu onsestitate, cu bun simț si responsabilitate pentru țara noastră. Foloțiti acest dep de a vota, pentru ca astăzi, destinul țării este în mâinile voastre. Votați așa cum vă dictează conștiința”, a încheiat Bolojan.

Până la ora 10:18, au votat 1.942.462 de alegători (10,80 %). La turul II al alegerilor prezidențiale, cetățenii cu drept de vot aflați pe teritoriul României pot vota duminică, 18 mai, în intervalul 7.00-21.00. 

Pentru a putea vota la alegerile prezidențiale organizate pe 18 mai este necesar unul dintre următoarele document de identitate:

-Cartea de identitate

-Cartea electronică de identitate

-Cartea de identitate provizorie

-Buletinul de identitate

-Pașaportul diplomatic

-Pașaportul diplomatic electronic

-Pașaportul de serviciu

-Pașaportul de serviciu electronic

-Pașaportul simplu (inclusiv variantele electronic și temporar)

-Carnetul de serviciu militar (valabil în cazul elevilor din școlile militare).

Toate documentele trebuie să fie valabile în ziua alegerilor și să fie emise de statul român. 

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025: Cele mai apreciate parfumuri de damă în România – Top recenzii clienți. Idei de cadouri pentru sărbători
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
„Noi i-am pus cruce!” Cum a ajuns să arate una dintre cele mai populare stațiuni balneare din România. Dan Negru: „Când eram copil veneam cu ai mei”
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte
Alexandru Ion și Ștefan Floroaica: “Ne-am întors din Asia Express cu multe kilograme în plus... în bagajul vieții”
Cel puțin 6 morți și 25 de persoane spitalizate după ce au mâncat acest preparat la restaurant
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Tânăra de 18 ani care a întors toate scaunele la Vocea României: „Absolut extraordinar!” Cine este Sunamita Beza
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală