Panică la o unitate militară în SUA: un soldat s-a costumat în atacator sinucigaş de Halloween şi a provocat o alarmă

0
Publicat:
Ultima actualizare:

O idee de costum de Halloween considerată genială de către un soldat american a declanşat alerta într-o bază militară din statul american Carolina de Nord. Soldatul a venit la bază customat într-un atacator sinucigaş, îmbrăcând o vestă cu explozibili falsă, transmite CNN.

„Seara trecută un soldat a încercat să intre în bază prin unul din punctele de control. Soldatul era deghizat în atacator sinucigaş, fiind îmbrăcat cu o vestă cu explozibili falsă. 

Incidentul a rezultat în declanşarea alarmei, evacuarea punctului de control şi închiderea accesului în unitate pe o perioadă prelungită” a postat un reprezentat al bazei militare Fort Bragg pe contul de Facebook al unităţii.

Oficialii au declarat că soldatul se deghizase, probabil, cu ocazia Halloweenului. O anchetă a fost declanşată pentru a stabili mai exact detaliile incidentului, însă unitatea militară a oferit un comunicat prin care a rugat soldaţii, angajaţii civili şi familiile acestora să folosească costume decente şi fără tematică militară.

Societate

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite