VIDEO Autogol de poveste în Italia. Orice explicaţie logică este inutilă

0
Foto Gettyimages

Portarul Filippo Perucchini (foto) a fost protagonistul uneia dintre cele mai neobişnuite faze din fotbal în anul care tocmai se încheie.

Goalkeeper-ul celor de la Ascoli a reuşit un autogol simpatic în meciul pierdut de echipa sa joi, scor 3-0, în deplasarea la liderul Palermo, din etapa a 17-a din Serie B.

În minutul 26 al primei reprize, la scorul de 0-0, Perucchini a vrut să îşi depăşească condiţia de portar şi a încercat un dribling la marginea careului de 6 metri. Execuţia l-a trădat şi fotbalistul şi-a câştigat pe merit un loc în toate retrospectivele sportive ale sfârşitului de an.

Bulgarul Ivailo Ciocev '73 şi polonezul Przemyslaw Szyminski '86 au stabilit scorul final al meciului. La gazde, Puşcaş a fost rezervă neutilizată.