Urmează meciul finalului de an pentru handbalul românesc: ce spun fetele înaintea duelului cu Norvegia
0
De la ora 21.45 (Dolce Sport), România şi Norvegia se vor înfrunta într-o partidă care va stabili a doua finalistă a Campionatului Mondial.
După fabulosul meci cu Danemarca pe care îl puteţi retrăi aici în orele rămase până la jocul cu Norvegia, România are, diseară, o altă misiune care, aparent, pare imposibilă.
În semifinalele Mondialului de handbal feminin, Neagu şi colegele ei vor întâlni o formaţie care a fost coşmarul tricolorelor din 2000 încoace, după cum „Adevărul“ a explicat aici.
În aşteptarea semifinalei, româncele au vorbit la Dolce Sport, postul care va transmite întâlnirea din această seară, despre o partidă cu o miză uriaşă.
Ce au spus?
Ada Nechita: „Eu zic că şansele sunt egale şi depinde doar de noi, totul stă în puterea noastră. La ora meciului vom fi pregătite atât mental, cât şi tactic“.
Gabriela Perianu: „Norvegia are o linie de 9 metri foarte puternică, sperăm să facem faţă în zona centrală şi în intermediar şi să ne închidem foarte bine jocul la pivot“.
Melinda Geiger: „Important e să ne repliem pentru că ele aleargă foarte bine, să punem mâna pe ele deoarece fiind foarte aproape de apărători intră în culoar. Deci n-avem voie să le lăsăm“.
Oana Manea: „Ne-am ridicat de la meci la meci şi cred că am progresat cu fiecare partidă, atitudinea noastră a fost alta“.