Tenisul feminin românesc „respiră“ şi fără Halep: Begu şi Bogdan, performanţă remarcabilă în Brazilia

0

La doar câteva zile după ce Simona Halep a câştigat Rogers Cup, la Montreal, alte două sportive din România au un parcurs frumos la Florianopolis.

Pentru Ana Bogdan (127 WTA) visul frumos continuă! Jucătoarea de 23 de ani a trecut, în primele două meciuri, de Naydenova (276 WTA) şi de Jankovici (29 WTA), fără să cedeze vreun set, iar, astăzi, a obţinut calificarea în semifinale.

Bogdan a învins-o pe Kichenok (Ucraina, 363 WTA), scor 6-3, 6-3, şi se va duela cu Babos (44 WTA) pentru un loc în finală. Acolo, românca o poate întâlni pe Irina Begu (31 WTA).

După victorii cu Pigossi (384 WTA) şi cu Goncalves (177 WTA), Begu s-a impus, în sferturi, în faţa lui Hibino (84 WTA), scor 6-2, 6-4. Begu se va duela, în semifinale, cu învingătoarea meciului Osaka (88 WTA) - Puig (37 WTA).