Telex din lumea sportului: Băsescu e de partea lui Becali în problema siglei. „E o mizerie ce i-au făcut cu Steaua“
0
La o zi după ce şi-a încheiat mandatul de zece în fruntea ţării, Băsescu şi-a exprimat susţinerea pentru unul dintre adversarii săi din ultimii ani.
Băsescu: „Treaba o sigla, o mizerie“ - Fostul preşedinte al României, Traian Băsescu, cunoscut ca un adversar al patronului Stelei, i-a luat apărarea acestuia în problema legată de sigla clubului. Acesta a ajuns în posesia Clubului Sportiv al Armatei, după o decizie dată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Aici mi se pare incorect. La câţi bani a băgat Gigi Becali în Steaua, să te apuci acum să-i iei emblema, numele... Aş fi lăsat-o aşa. Că la cât a cheltuit Becali cu echipa asta, nu merita mizeria asta. E o mizerie! Instanţa a spus că aparţine armatei. Dar ce a făcut armata pentru Steaua de 25 de ani?“ a spus Băsescu, potrivit România TV.
Selymeş spre Cercle Brugge - Aflat sub contract cu Oţelul, Tibor Selymeş ar putea părăsi penultima clasată din Liga I pentru penultima clasată din prima ligă belgiană. Potrivit Digi Sport, tehnicianul de 44 de ani are mari şanse să revină la clubul unde a jucat, între 1993 şi 1996. Dacă la Oţelul, Selymeş pare să aibă nevoie de un miracol pentru a salva clubul de la retrogradare, în schimb, la Cercle Brugge el ar putea să îndeplinească mai uşor acest obiectiv, în condiţiile în care echipa e la doar trei puncte de primul loc salvator.