FOTO Super Bowl 2015. New England Patriots a câştigat duelul cu Seattle Seahawks, 28-24

0

Echipa The New England Patriots a câştigat duminică seara finala campionatului de fotbal american Super Bowl, reuşind astfel să se impună în faţa formaţiei Seattle Seahawks, cu scorul 28-24.

Cu doar 25 de secunde înaintea fluierului de final, telespectatorii au fost martorii la una dintre cele mai dure interceptări din istoria fotbalului american.

Russell Wilson, din partea formaţiei Seattle Seahawks, a pasat oblic în direcţia coechipierului său, Ricardo Lockette, însă acesta din urmă a fost izbit cu putere de jucătorul echipei adverse, Malcolm Butler.

Victoria de duminică a celor de la The New England Patriots le-a adus acestora cel de-al patrulea trofeu Lombardi din ultimii 15 ani.

Seattle Seahawks a obţinut calificarea în finală după ce a învins formaţia Green Bay Packers, cu scorul 28-22 în prelugiri. De celalaltă parte, The New England Patriots au ajuns în ultimul act al competiţiei după ce s-au impus în faţa celor de la Indianapolis Colts.

Aproximativ 110 milioane de telespectatori au urmărit finala competiţiei Super Bowl 2015.