Simona Halep, în finală la Indian Wells! 10 lucruri de ştiut înaintea meciului cu Jelena Jankovici

0
Jelena Jankovici şi Simona Halep FOTO Reuters

Simona Halep şi Jelena Jankovici vor juca în această seară finala Indian Wells, partidă care începe de la ora 20.00.

1. Simona Halep nu a câştigat niciodată un turneu Premier Mandatory, deci o victorie cu Jankovici ar însemna adăugarea în vitrină a celui mai important trofeu al carierei.

2. Simona Halep o conduce cu 3-1 la meciuri directe pe Jelena Jankovici. Jucâtoarea din Serbia a câştigat prima dispută directă (US Open 2010), după care a pierdut la Bruxelles 2013, Roma 2013 şi Australian Open 2014.

3. În cazul unei victorii, Simona Halep devine a treia jucătoare din circuit care atinge 20 de victorii WTA în 2015. Primele sunt Karolina Pliskova şi Timea Bacsinszky, ambele bătute de Halep, la Dubai şi la Shenzen

4. Indiferent de rezultat, Simona Halep va depăşi bariera celor 7,5 milioane de dolari câştigaţi din tenis.

5. Dacă învinge, SImona Halep va acumula 7181 de puncte, dacă pierde ea va avea 6831 de puncte. În orice caz, îşi va consolida poziţia a treia, distanţându-se de Petra Kvitova (6275 de puncte) şi se va apropia de Maria Şarapova (8270 de puncte).

6. Jelena Jankovici s-a luptat cu multe acicdentări în ultimul an, dar pare a-şi fi regăsit ritmul de altădată. La Indian Wells, ea a fost nevoită cam în toate meciurile să revină: a fost condusă cu un set de Lauren Davis şi cu 3-1 în setul decisiv de Madison Keys şi de Belinda Bencic. Şi în semifinale, ea a fost cu un set şi un break în urma Sabinei Lisicki.

7. Ultima oară când Jelena Jankovici a bătut o jucătoare de top 3 se întâmpla în luma mai a anului trecut: victorie cu poloneza Radwanska, situată atunci pe 3.

8. În 2008, după ce a jucat finala US Open, Jalena Jankovici a fost numărul 1 WTA, poziţie pe care s-a menţinut până la începutul anului 2009.

9. Jelena Jankovici (30 de ani) are 13 titluri WTA; Simona Halep (23 de ani) - 10 titluri.

10.900.000 de dolari va primi învingătoarea din acest meci şi 1000 de puncte ATP. Finalista va încasa 439.000 de dolari

Partida dintre Simona Halep şi Jelena Jankovici are loc de la ora 20.00, în direct pe DolceSport şi livetext pe www.adevarul.ro