România, mesaj de ameninţare primit din Varşovia: Polonia şi Danemarca au oferit un meci electrizant

0
Lewandowski
Lewandowski

Adversarele tricolorilor din grupa E a preliminariilor pentru Mondialul din 2018 au arătat un joc disputat într-un ritm sufocant care a produs cinci goluri şi numeroase ocazii.

După Armenia - România 0-5 şi Muntenegru - Kazahstan 5-0, ultimul meci al serii din cadrul grupei E a avut tot cinci goluri, însă, la Varşovia, partida a fost mult mai echilibrată.

Ce-i drept, Polonia a condus cu 3-0, după ce Lewandowski a punctat în minutele 20, 36-penalty şi 47, dar danezii nu s-au resemnat şi, încurajaţi de autogolul lui Glik (49), au dominat partea secundă. Iar când Poulsen a redus diferenţa de pe tabelă la un gol, în minutul 69, polonezii au „tremurat“ cu gândul că, în prima etapă, au fost egalaţi în Kazahstan, 2-2, după ce au condus cu 2-0.

De această dată însă, elevii lui Nawalka au rezistat până la ultimul fluier al jocului, obţinând, per ansamblu, o victorie meritată.