Narcis Mihăilă, locul 31 la 50 km marş, la Rio. Marius Cocioran a abandonat

0

Atletul Narcis Ştefan Mihăilă s-a clasat pe locul 31 în proba de 50 de kilometri marş, iar Marius Cocioran a abandonat cursa, la Jocurile Olimpice de la Rio.

Narcis Ştefan Mihăilă a încheiat cursa de 50 de kilometri cu timpul de 4:02.46 ore, cea mai bună performanţă personală, cu care s-a clasat pe locul 31, după ce la jumătatea traseului se afla pe poziţia a 65-a.

Marius Cocioran a abandonat între kilometrul 25 şi 30, la borna de 25 de kilometri el ocupând locul 54. Medalia de aur la 50 km marş a fost câştigată de slovacul Matej Toth (3:40.58 ore), urmat de australianul Jared Tallent (3:41.16) şi de Hirooki Arai (Japonia, 3:41.24). Delegaţia României include 22 de atleţi, iar din cei care au luat startul în calificări niciunul nu a trecut în faze superioare până în prezent. În competiţie au mai rămas Marius Ionescu, Nicolae Soare (la maraton), Andreea Arsine, Claudia Ştef, Ana Rodean (la 20 km marş), Sanda Belgyan, Anamaria Ioniţă, Andrea Mikloş şi Adelina Pastor (ştafeta de 4×400 m), a relatat News.ro.