Alexandra Dulgheru, în finală la Kuala Lumpur! A câştigat un meci dramatic, cu Jarmila Gajdosova, scor 5-7, 7-5, 7-6!

0

Tenismena româncă Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului din Malaezia, după o victorie admirabilă cu Jarmila Gajdosova, din Australia.

Alexandra Dulgheru (24 de ani, locul 94 WTA) a câştigat un meci dramatic în faţa jucătoarei Jarmila Gajdosova (locul 52 WTA), din Australia, în semifinalele turneului de la Kuala Lumpur.

Dulgheru a pierdut primul set, iar în setul al doilea a fost condusă cu 4-3 şi 40-0! De asemenea, în setul decisiv a salvat nu mai puţin de 14 mingi de break!

Partida a durat 3 ore şi 17 minute!

Competiţia din Malaezia oferă premii de 250.000 de dolari şi face parte din categoria WTA International.

Alexandra Dulgheru va juca în finală cu favorita numărul 1 a turneului, Caroline Wozniacki.

Alexandra Dulgheru (locul 94 WTA) a trecut de Sabine Lisicki, Ying Duan , Julia Goerges şi Jarmila Gajdosova pentru a se califica în finala turneului BMW Malaysian Open.

Alexandra Dulgheru a câştigat două turnee WTA în carieră, ambele la Varşovia (2009 şi 2010). În turneul precedent, cel de la Doha, ea a fost eliminată tocmai de Wozniacki.

Dulgheru - Gajdosova 5-7, 7-5, 7-6

Setul 1, 7-5 pentru Gajdosova

1-0 pentru Alexandra, care şi-a ţinut serviciul la 30.

1-1 Gajdosova egalează. Dulgheru a jucat mai bine mingile lungi, dar a greşit la retur.

2-1 Alexandra rezistă şi câştigă jocul cu un rever pe contre-pied.

3-1 Alexandra "rupe" prima jocul cu un break şi se distanţează

4-1 Alexandra Dulgheru măreşte ecartul! Ea şi-a chemat la margine antrenorul, pe spaniolul Gonzalo Lopez, pentru câteva sfaturi.

4-2 Gajdosova face faţă la trei mingi de break şi reuşeşte să rămână în set.

4-3 În loc de 5-1 se face 4-3, cu un prim break al Gajdosovei, şi situaţia primul set rămâne în balans.

4-4 Joc la 0 pentru australiancă pe propriul serviciu.

5-4 pentru Dulgheru, care revine, după trei jocuri cedate la rând. Românca s.a impus la 15.

5-5 Gajdosova serveşte bine şi setul intră "în prelungiri".

7-5 pentru Gajdosova, care întoarce scorul de la 4-5 cu alte trei jocuri adjudecate la rând. Dulgheru a început mult mai bine meciul şi ar fi putut conduce cu 5-1 în primul set, dar a ratat trei mingi de break la 4-1.

Setul al doilea, 7-5 pentru Dulgheru

1-0 pentru Dulgheru, care salvează două mingi de break

1-1 Gajdosova câştigă fără emoţii pe serviciu, Alexandra pare uşor obosită.

2-2 Au fost două breakuri consecutive, Alexandra a reuşit să rămână aproape şi serveşte cu mingi noi.

4-2 pentru Gajdosova, care e  în controlul meciului.

4-3 Alexandra rămâne aproape, dar e cu un break în urmă. Ea a cerut ajutorul antrenorului spaniol Gonzalo Lopez.

4-4 Break Dulgheru! Mână întinsă de Gajdosova care a condus cu 40-0, dar a servit foarte prost şi a pierdut cinci mingi la rând.

6-5 pentru Dulgheru, după trei jocuri în care fiecare tenismenă şi-a păstrat serviciul.

7-5 Break şi set Dulgheru, care a fructificat prima minge de set. Un al doilea set în oglindă, în care Gajdosova a avut 4-3 şi 40-0, dar a fost egalată şi apoi a pierdut.

Setul al treilea: 7-6 pentru Dulgheru!

1-1 Ambele tenismene şi-au ţinut serviciul. Dulgheru a ratat trei mingi de break.

2-1 pentru Alexandra, care a salvat şi ea o minge de break.

3-2 pentru Dulgheru. A rezistat bine unei mingi de break, apărându-se "eroic".

3-3 Echilibru perfect în setul decisiv. Gajdosova câştigă pe serviciu la 30.

4-3 pentru Dulgheru, după un joc extrem de lung. Alexandra a făcut faţă presiunii şi a salvat patru mingi de break.

5-4 pentru Alexandra Dulgheru după un joc incredibil, în care Alexandra a salvat 7 mingi de break! Cu totul, Alexandra a anulat 14 mingi de break în setul decisiv!

6-5 pentru Dulgheru, după două jocuri mai scurte pe serviciu. Gajdosova va servi sub presiunea pierderii meciului.

6-6 totul se va decide la tie break!

Alexandra se impune în tiebreak cu 7-4 şi închide meciul după 3 ore şi 17 minute!