Aproape de calificare. România - Israel 2-0, în Cupa Davis. Adrian Ungur a adus primul punct, Copil l-a învins pe Sela

0
Echipa României de Cupa Davis: Ungur, Copil, Pavel, Tecău şi Mergea

Întâlnirea dintre România şi Israel contează pentru turul 1 al Grupei I, Zona Euro-Africană a Cupei Davis şi are loc în Sala „Transilvania“ din Sibiu. Înfruntarea se va desfăşura după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Tricolorii mai au nevoie de o singură victorie pentru calificarea în faza următoare, după ce Adrian Ungur (159 ATP) l-a învins pe Bar Botzer (893 ATP), iar Marius Copil (168 ATP) l-a bătut pe Dudi Sela (108 ATP).

ROMÂNIA-ISRAEL, CUPA DAVIS, 2-0

România e la un pas de calificarea în turul 2 al Grupei I din zona Euro-Africană a Cupei Davis, după ce tenismenii noştri au câştigat primele două meciuri de vineri, la simplu, cu Israelul.

În prima partidă a zilei, Adrian Ungur (159 ATP) l-a învins pe Bar Botzer, locul 893 ATP, scor 7-5, 6-3, 6-0,  iar în cel de-al doilea meci Marius Copil (168 ATP) a reuşit o victorie mare în faţa celui mai bun jucător din tabăra israeliană, Dudi Sela (108 ATP), scor 6-7 (3), 7-6 (3), 6-4, 6-2.

„Am început mai greu, am avut emoţii, dar sunt fericit pentru că am câştigat. Nu trebuia să pierd primul set. Aici am şi început cu tenisul la dublu, tot în Cupa Davis, e un public încântător, care ne-a susţinut foarte mult. Sper să vină şi mâine cât mai mulţi spectatori. Sper să câştigăm încă de sâmbătă înfruntarea cu Israelul“, a declarat Ungur, la TVR, după victoria cu Sela, cel mai bun jucător din lotul Israelului.

Sâmbătă, de la ora 15.00 se va disputa partida de dublu, dintre Florin Mergea&Horia Tecău - Jonathan Erlich-Edan Leshen, românii fiind marii favoriţi.

N-ar fi exclus ca israelienii să rişte şi să-şi schimbe echipa anunţaţă, aruncându-l în joc şi pe Duda, pentru că meciul poate fi decisiv.

Dacă perechea Mergea&Tecău se impune, România va avea 3-0 la general şi se va califica în turul 2.

Acolo, România va întâlni Slovacia sau Slovenia, în luna iulie, iar o nouă victorie ar fi urmată de barajul pentru accederea în Grupa Mondială a Cupei Davis.

COPIL-SELA 6-7 (3-7), 7-6 (7-3), 6-4, 6-2

LIVETEXT COPIL-SELA, MECIUL 2 AL ZILEI

Setul 4, Copil - Sela 6-2

6-2 Copil încheie cu un break. Set şi meci, iar România devine marea favorită la calificarea mai departe

5-2 Sela supravieţuieşte, după ce Copil a irosit două mingi de meci!

5-1 Încă un break. Copil va servi pentru set şi meci

4-1 Copil e tot mai aproape de câştigarea meciului

3-1 Primul game pentru israelian în setul patru

3-0 Copil se desprinde şi mai bifează un game într-un set care poate fi decisiv

2-0 Încă un break pentru Copil, care e la al patrulea game consecutiv câştigat!

1-0 Copil începe bine şi acest set, îşi câştigă serviciul

Setul 3, Copil - Sela 6-4

6-4 Game lung, Copil a avut două mingi de set, pe a doua a fructificat-o şi a reuşit breakul exact la momentul decisiv

5-4 Avem iarăşi avantaj

4-4 Marius Copil a avut mai multe şanse de break, dar israelianul s-a impus în cele din urmă

4-3 Copil îşi câştigă serviciul, la zero

3-3 Egalează Sela

3-2 Copil preia din nou conducerea

2-2 Acelaşi scenariu, se merge cap la cap, fiecare tenisman îşi câştigă serviciul

5-5 Copil rămâne în set

4-5 Sela câştigă gameul şi pune presiune pe Copil, obligat să se impună în game-ul următor, pe propriul serviciu, pentru a nu pierde şi al doilea set

4-4 Din nou egalitate

3-4 Avantaj Sela pe tabelă

3-3 Copil îşi câştigă şi el serviciul

2-3 Meciul s-a mai deschis. Copil a avut posibilitatea unui nou break, dar Sela şi-a câştigat până la urmă serviciul

2-2 Imediat face rebreakul Sela

2-1 pentru Copil. Românul reuşeşte primul break al meciului

1-1 Egalează Copil

0-1 Israelianul începe bine şi al doilea set, după ce tranşează destul de uşor primul game

Setul 1, Copil - Sela 6-7 (3-7)

6-7 Sela câştigă tie-break-ul şi primul set

6-6 Game foarte lung, s-a ajuns la 40-40, Copil a avut mai multe mingi de break, dar până la urmă s-a impus israelianul

6-5 Copil trece iarăşi în avantaj. Niciun break până acum în meci

5-5 Meciul rămâne în continuare echilibrat. Sela îşi câştigă şi el serviciul, dar mai greu decât Copil

5-4 Încă un game alb în contul lui Copil

4-4 Egalează Sela

4-3 Cel mai clar game câştigat până acum îl reuşeşte Copil, care se impune la zero în faţa lui Sela

3-3 Niciun jucător nu reuşeşte să rupă încă echilibrul

3-2 Fiecare tenisman îşi câştigă deocamdată serviciul. Copil are avantajul pe tabelă

2-2 Egalează israelianul

2-1 Copil îşi câştigă iarăşi serviciul

1-1 Punctează şi Sela

1-0 Marius Copil are primul serviciu al partidei, pe care-l câştigă

În sala „Transilvania“ din Sibiu urmează să înceapă cel de-al doilea meci al zilei, între Marius Copil şi Dudi Sela, cel mai experimentat jucător al israelienilor, un tenisman cu părinţi români

Adrian Ungur (159 ATP) a trecut în trei seturi de Bar Botzer (893 ATP), scor 7-5, 6-3, 6-0, după o oră şi 50 de minute de joc.

Debutul de partidă a fost mai greu pentru român, care a tranşat primele două seturi după ce-a reuşit de fiecare dată câte un break, apoi în setul trei n-a mai avut nicio problemă.

Primul meci al zilei de vineri, dintre Ungur şi Botzer a atras în tribunele sălii Transilvania o mulţime de personalităţi, de la Ilie Năstase, la foşti jucători de fotbal, precum Rică Răducanu sau Bogdan Stelea. E prezentă şi Carmen Iohannis, prima doamnă a României.

„A fost un meci greu, dificil, mai ales în prima parte. Asta şi pentru că nu-l cunoşteam. M-a suprins cu primul serviciu, primele seturi au fost mai dificile, dar apoi a început să obosească. La început am fost puţin crispat, dar apoi am reuşit să mă eliberez“, a declarat Adrian Ungur, după meci, la TVR.

În jurul orei 15.30 va începe cea de-a doua partidă a zilei, confruntarea dintre Marius Copil (168 ATP) şi Dudi Sela (108 ATP).

Sâmbătă, de la ora 15.00, se dispută meciul de dublu, iar duminică sunt ultimele jocuri de simplu.

cupa davis

Ilie Năstase (dreapta) şi Bogdan Stelea (stânga), printre cei prezenţi în sala Transilvania din Sibiu, la înfruntarea din Cupa Davis dintre Româniaşi Israel. FOTO ADEVARUL

LIVETEXT UNGUR - BOTZER

SETUL 3 Ungur - Botzer 6-0

6-0 Adi Ungur câştigă şi aduce României primul punct în întâlnirea cu Israel, din Cupa Davis.

5-0 Ungur mai are nevoie de un singur game pentru a câştiga primul meci al întâlnirii dintre România şi Israel

4-0 Ungur e tot mai încrezător şi mai câştigă un game

3-0 Meciul pare decis. Ungur mai reuşeşte un break şi se distanţează

2-0 Ungur a condus cu 40-0, israelianul a obţinut un punct, dar românul a câştigat gameul

1-0 Start excelent, românul reuşeşte deja un break

SETUL 2 Ungur - Botzer, scor 6-3

6-3 Ungur câştigă şi cel de-al doilea set

5-3 Moment important. Adrian Ungur reuşeşte un break şi se distanţează. Va servi pentru câştigarea celui de-al doilea set

4-3 Ungur e iarăşi în faţă, după un nou game alb, câştigat la zero

3-3 Se merge iarăşi cap la cap

3-2 Conduce Ungur

2-2 Deşi românul a avut minge se break, isralianul şi-a câştigat în cele din urmă serviciul

2-1 Ungur preia conducerea

1-1 egalează Botzer

1-0 Ungur şi-a câştigat fără emoţii serviciul

SETUL  1 Ungur - Botzer, scor 7-5

7-5 Ungur reuşeşte breakul exact la momentul decisiv şi a câştigat gameul şi primul set

6-5 game alb câştigat de Ungur, care preia iarăşi conducerea

5-5 game echilibrat, s-a ajuns la 40-40, în cele din urmă se impune istraelianul

5-4 Ungur îşi face serviciul şi trece iarăşi în avantaj. Botzer serveşte pentru a rămâne în set

4-4 meci strâns, deocamdată, niciun tenisman nu se poate desprinde

4-3 Ungur preia conducerea

3-3 game lung, pe care-l tranşează până la urmă israelianul

3-2 game important câştigat de Ungur, care a revenit după ce a fost condus cu 40-0

2-2 se merge cap la cap deocamdată

1-1 după primele două jocuri, fiecare tenismen şi-a şinut serviciul

Ungur, la serviciu, în meciul cu Botzer. FOTO: Adevarul

cupa davis

Dacă va trece de Israel, România va întâlni Slovacia sau Slovenia în luna iulie, meci care va conta pentru turul 2 al Grupei I, iar o nouă victorie ar fi urmată de barajul pentru accederea în Grupa Mondială a Cupei Davis. Aşadar, pentru a se califica în elita mondială, România trebuie să câştige trei jocuri consecutiv.

Dacă românii vor pierde confruntarea cu Israel, vor fi nevoiţi să joace un baraj, cel mai probabil în septembrie, pentru menţinerea în Grupa I a Zonei Euro-Africane (a doua divizie valorică în Cupa Davis).

Pentru meciurile unei zile, biletul costă 40 de lei, iar pentru cele trei zile de partide 100 de lei.