Handbal feminin: România a pierdut clar finala turneului amical cu Franţa

0
Cristina Neagu, marea speranţă a României, revenită după o lungă perioadă de indisponibilitate, cauzată de accidentări şi operaţii, n-a fost folosită decât şase-şapte minute, în prima repriză cu Franţa.

Naţionala antrenată de Gheorghe Tadici a fost învinsă de Franţa, scor 22-27, în finala turneului amical de la Île de France Paris.

România a picat cel mai important test avut cu doar cinci zile înainte de startul CM din Serbia, după ce-a pierdut în faţa Franţei (a treia favorită a bookmakerilor la câştigarea turneului mondial), cu 22-27.

La pauză, gazdele conduceau cu 15-7, după o primă repriză extrem de slabă a tricolorelor noastre.

Marcatoarele României: Luciana Marin (6), Ada Nechita (5), Aurelia Brădeanu (4), Valentina Ardean (3), Oana Manea (2).Crina Pintea (1 gol), Gabriela Perianu (1). Au mai jucat: Paula Ungureanu, Denisa Dedu, Mirela Paşca, Cristina Neagu, Adriana Ţăcălie, Georgiana Ciuciulete.

Naţionala României mai are programat un singur amical înainte de CM, cu Angola, la Timişoara, pe 4 decembrie.

În finala mică a turneului de la Paris, Tunisia, prima adversară a României la Campionatul Mondial din Serbia (pe 7 decembrie), a câştigat cu 30-28 în faţa Japoniei, naţională pe care elevele lui Tadici au învins-o în semifinalele turneului de la Île de France cu 23-18.

Mondialul de handbal feminin se dispută în Serbia între 6 şi 22 decembrie. România face parte din grupa D, alături de Germania, Ungaria, Cehia, Tunisia şi Australia.

Primele patru clasate din cele patru grupe se califică în optimi.