VIDEO Finala Ligii Europa: Sevilla - Dnipro 3-2. Andaluzii sunt unici

0

FC Sevilla a câştigat cu 3-2 finala Ligii Europa de la Varşovia, devenind prima echipă ce-şi trece în palmares acest trofeu pentru a patra oară.

Povestea de dragoste dintre Sevilla şi Europa League şi-a consumat la Varşovia cel de-al patrulea episod. Spaniolii au învins-o cu 3-2 pe Dnipro Dnipropetrovsk în finala spectaculoasă din capitala Poloniei.

Dată ca victimă sigură, Dnipro s-a ridicat la înălţimea finalei şi a deschis scorul în minutul 6 prin Kalinici, care a finalizat cu o lovitură de cap o acţiune în doi, la care a mai participat şi Matheus.

Sevilla a egalat în minutul 28 prin polonezul Krychowiak, cu un şut din aproperea punctului de la 11 metri.

Spaniolii au făcut 2-1, gol Carlos Bacca,  care a scăpat singur cu portarul, l-a driblat şi a marcat în minutul 31.

Dnipr nu a cedat şi a egalat în minutul 44, gol Rotan din lovitură liberă: 2-2 la pauză!

Partea a doua nu a fost pe atât de spectaculoasă, singurul gol din actul secund stabilind şi câştigătoarea trofeului. Columbianul Carlos Bacca, demarcat dintre fundaşii adverşi, a adus trofeul Sevillei în minutul 73.

3-2 pentru FC Sevilla care îşi apără trofeul şi îşi asigură prezenţa direct în grupele Ligii Campionilor, conform noului regulament!

Sevilla a câştigat Europa League în 2006, 2007, 2014 şi 2015!

La Dnipr Dnipropetrovsk fundaşul român Alexandru Vlad a fost rezervă neutilizată.