Daniel Natea a câştigat medalia de aur în finala de judo masculin de la Madrid

0
Daniel Natea

La Madrid a avut loc azi finala la judo masculin de la Madrid dintre Daniel Natea, "Uriaşul din Carpaţi" şi campionul Rusiei, Soslan Bostanov, finala în care românul a ieşit învîngător!

Cei doi sportivi s-au întâlnit în finala categoriei + 100 de kilograme."Mă bucur pentru el foarte mult, bravo lui, este un băiat excepţional, un băiat de excepţie şi a revenit cu medalia de aur la Madrid. Mă bucur enorm!", a precizat Cozmin Guşă,presedintele FR de Judo la aflarea rezultatului.

Natea, uriaşul de 2.03 şi 170 de kilograme, a obţinut medalia de aur la Openul European de judo de la Praga din 2016. În acelaşi an a cucerit medalia de bronz la Europenele de la Kazan (Rusia) şi a bifat prima sa prezenţă la Jocurile Olimpice de vară, unde s-a oprit în optimi.

Tot în 2016,  "Uriaşul din Carpaţi" a câştigat şi mastersul de judo de la Abu Dhabi.