Au pierdut frumos! România – Olanda, 30-31

0
România
România

Când ai faţă în faţă campioana mondială en-titre, Olanda, dorinţa şi dăruinţa nu sunt de ajuns pentru victorie. Mai trebuie şi noroc! „Tricolorele” au pierdut dramatic primul meci din Grupa Principală II a Campionatului Mondial, 30-31, şi au rămas cu două puncte.

„Tricolorele” nu au mai învins selecţionata din vestul Europei de mai bine de cinci ani, de când echipa din Ţara Lalelelor a devenit o adevărată forţă mondială în handbalul feminin. România a reuşit să bată Olanda într-un amical în 2016, la un gol diferenţă, 24-25, iar de atunci a trebuit să se recunoască inferioară după fiecare întâlnire, diferenţa de scor de la finalul meciurilor fiind uneori destul de „dureroasă”: în 2018, 20-24, în 2019, 23-32, în 2020, 24-35. În aceşti ani, în timp ce noi regresam după locul trei la Mondialul din 2015, Olanda punea mâna pe medalii la fiecare turneu final la care participa, „argint” la Mondialul din 2015 şi Europeanul din 2016, „bronz” la Mondialul din 2017 şi la Europeanul din 2018, şi „aur” la Mondialul din 2019.

În Spania, elevele lui Adrian Vasile au încercat din răspunteri să facă faţă campioanei mondiale. S-au luptat, s-au bucurat, aşa cum declarau, de handbal, au arătat un joc solid, mai ales în primele 25 de minute când au fost egalele jucătoarelor din Ţara Lalelelor, dar la pauză au intrat cu un deficit de trei goluri, 14-17. Iar în repriza a doua s-au descătuşat! Au câştigat-o, dar doar la două goluri diferenţă, 14-16, astfel că Olanda a fost cea care a luat toate cele două puncte puse în joc la final.