FOTO Argentina, ce emoţii! Naţionala lui Messi se califică în optimi după o victorie dramatică în faţa Nigeriei. Urmează un meci de foc împotriva Franţei

0

Argentina a suferit enorm pentru a trece de Nigeria. A fost 2-1 pentru naţionala sud-americană, cu un gol marcat de Rojo în minutul 86.

Argentina se califică în optimile de finală ale Mondialului cu o victorie la limită în faţa Nigeriei, obţinută cu mari emoţii! Sud-americanii au deschis scorul prin Messi, în minutul 14, însă prestaţia lor ulterioară a fost una destul de slabă.

Africanii au egalat din penalty prin Moses, în minutul 51, şi ar fi putut primi o nouă lovitură de pedeapsă.

Arbitrul turc Cuneyt Cakir a consultat o fază la care mingea a căzut pe mâna lui Rojo, însă arbitrul a decis că henţul a fost involuntar.

În minutul 86, Rojo a adus victoria Argentinei cu un şut plasat din careu şi a ţinut în viaţă naţionala pumelor. .

În celălat meci al grupei, Croaţia a trecut de Islanda cu 2-1 şi a câştigat grupa D cu 9 puncte, urmând a întâlni Danemarca în optimi. Argentina a terminat pe poziţia secundă, cu patru puncte, unul peste Nigeria, şi o va întâlni în optimi pe Franţa!